كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
روانشناسی خجالت

روانشناسی‌ خجالت‌

نویسنده: پی‌ داکو
مترجم: بهروز آقائی‌
ناشر: مترجم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 170
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1371 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب 

کم رویی پدیده ای جهانی است. پایه ای ترین یافته ی تحقیقات، راجع به کم رویی رایج، کاملاً گسترده و جهانی است. روان شناسان در تعریف می گویند: «کسی کم رو است که فاقد جرات است» یا به عبارتی کسی که تحت تأثیر فلج روانی قرار گرفته است. تأثیر کم رویی در توجهات است در «فعالیت های بدنی» و در «فعالیت های فکری» و فعالیت های «احساسی». 

آیا شما در کنار دیگران احساس آرامش نمی‌کنید؟ اگر پاسخ آری است؛ پس باید گفت این «دیگران» هستند که شما را می‌ترسانند. آیا ترس و هراس شما از دیگران طبیعی است؟ آیا این طبیعی است که یک نگاه، یک لبخند یا یک حرکت دیگران اغلب از سوی شما به بدترین شکل تعبیر و تفسیر شود؟ پاسخ من اینست که: تا حدودی عادی است. خجالت می‌تواند زندگی را متزلزل سازد و از رشد زندگی افراد جلوگیری می‌کند.

- خجالت مانع از تجلی‌افکار عالی‌است، و تلاش افرادی را که می‌توانند تا بالاترین مراتب اجتماعی صعود کنند بی‌اثر می‌سازد.
- خجالت از پیشرفت افراد باهوش که شایستگی مدیریت و رهبری را دارند جلوگیری می‌کند
- کم‌رویی باعث می‌شود عقاید مطرح نشود.

 کم‌رویی بسیاری از افراد را غمگین می‌کند. این‌گونه افراد گرچه در تمام زندگی رویای معاش و دوست بودن با دیگران را می‌بینند، ولی با جدا کردن خود از جمع،‌ رویای آنها شکل واقعی به خود نمی‌گیرد.

ترس مهمترین  عامل در خجالت است.  گاهی ترس خیلی شدید نیست و فقط یک نوع دلواپس‍ ایجاد می‌کند. زمانی ترس آشکارتر شده و باعث انقباض در نای یا اطراف قلب می‌شود.فراد خجالتی از انقباض عضلات رنج می‌برند و این مانع از تحرک کافی در آنهاست. افزون بر این شخص خجالتی چون می‌داند یا اعتقاد دارد که به او نگاه می‌کنند، پاهایش سفت و سخت شده و آنها را به‌زحمت روی زمین می‌کشد، همچنین انگشتان او می‌لرزد.
 افراد کم رو عموماً به خاطر عدم تسلط برمهارت های اجتماعی و یا فقدان اعتماد به نفس، کم رو می باشند. برخی از افراد بر مهارت های اجتماعی لازم جهت تداوم بخشیدن به حرکت نرم و روانِ ماشین ارتباطات بشری تسلط ندارند. آنان نمی دانند که یک گفت وگو را چگونه آغاز کنند یا در کلاس درس چگونه از سخن گو بخواهد بلندتر صحبت کند. در فعالیت های بدنی، کم رویی قربانی خود را از لحاظ روش، پخمه و چلمن، و از لحاظ رفتار غیرطبیعی و از لحاظ حرکات بی دست و پا می کند. تا آن جا که شخص بی دلیل سرخ شده و لرزش و طپش قلب می گیرد. در فعالیت های فکری هم کم رویی افکار قربانیان خود را مشوش کرده، آنان را از گفت وگوی منطقی ناتوان می سازد. از این جا اشتباهات و خبط هایی حاصل می شود که از همان افراد کم رو سر می زند، هم چنین سبب گنگی و دلسردی آنان می شود. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

روانشناسی خجالت

  • کد کتاب: 104974 - 58/5
  • موجودی: در انبار
  • 200,000ریال
  • 160,000ریال

برچسب ها: پی داکو, بهروز آقائی, کم رویی, خجالت, روانشناسی اجتماعی, اعتماد به نفس, خجالت کشیدن, عدم خود باوری, کتاب روانشناسی خجالت