منو
سبد خرید

روابط خارجی ایران در سال 1351

روابط خارجی ایران در سال 1351
درحال حاضر موجود نمی باشد
روابط خارجی ایران در سال 1351
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 123794 - 107/3
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 85
0 ریال

روابط خارجی ایران در سال 1351

ناشر: وزارت امور خارجه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 300
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1352 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو ؛ واجد عکس محمدرضا شاه ، فرح دیبا ، رضا پهلوی

 

مروری بر کتاب

بررسی روابط کشورمان با دول جهان در مناسبات گوناگون

دوره دوم پهلوي یکی از مهمترین دوره هاي تاریخی ایران است. ایران با آغازجنگ جهانی دوم مرود اشغال متفیقین واقع شد و سپس قدرت هاي جهانی در رقابتی نفس گیر قضیه ایران را شکل دادند. شوروي بعد از جنگ بیرون نرفت و به رغم شعارهاي اولیه حتیآذربایجان را تا مرز جدایی از ایران پیش برد.

با مساعی دولتمردان ایرانی و کمک هاي ایالات متحده آمریکا ایران از این دام خلاصی یافت اما موضوع نفت ایران را در منازعه اي درازمدت تر با انگلیس سوق داد. بخشی مهمی از تاریخ روابط خارجی ایران با موضوع نفت عجین شدهاست. این در زمانی بود که جنبش هاي استقلال خواهانه جهان را در نوردیده بود و محمد مصدق در ایران بر اساس سیاست موازنه منفی نفت ایران را که پیش از آن در ید انگلستان قرار داشت ملی کرد.

از این پس روابط ایران و امریکا نقش کلیدي در تاریخ تحولات اتی ایران بازي کرد و آمریکایی ها با کودتاي 28 مرداد چهره مثبت خود را در ایران به شدت مخدوش ساختند. در دهه هاي پایانی حکومت محمد رضا شاه با توسل به افزایش قیمت نفت ایران راهی سراسر متفاوت پیمود که به سیاست «مستقل ملی» معروف شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات