روابط خارجی ایران در سال ۱۳49

روابط خارجی ایران در سال ۱۳۵۳

ناشر: وزارت امور خارجه 
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 330
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1350 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو ؛ واجد عکس های ابتدای کتاب

 

مروری بر کتاب

بررسی روابط کشورمان با دول جهان در مناسبات گوناگون

دوره دوم پهلوي یکی از مهمترین دوره هاي تاریخی ایران است. ایران با آغازجنگ جهانی دوم مرود اشغال متفیقین واقع شد و سپس قدرت هاي جهانی در رقابتی نفس گیر قضیه ایران را شکل دادند. شوروي بعد از جنگ بیرون نرفت و به رغم شعارهاي اولیه حتیآذربایجان را تا مرز جدایی از ایران پیش برد.

با مساعی دولتمردان ایرانی و کمک هاي ایالات متحده آمریکا ایران از این دام خلاصی یافت اما موضوع نفت ایران را در منازعه اي درازمدت تر با انگلیس سوق داد. بخشی مهمی از تاریخ روابط خارجی ایران با موضوع نفت عجین شدهاست. این در زمانی بود که جنبش هاي استقلال خواهانه جهان را در نوردیده بود و محمد مصدق در ایران بر اساس سیاست موازنه منفی نفت ایران را که پیش از آن در ید انگلستان قرار داشت ملی کرد.

از این پس روابط ایران و امریکا نقش کلیدي در تاریخ تحولات اتی ایران بازي کرد و آمریکایی ها با کودتاي 28 مرداد چهره مثبت خود را در ایران به شدت مخدوش ساختند. در دهه هاي پایانی حکومت محمد رضا شاه با توسل به افزایش قیمت نفت ایران راهی سراسر متفاوت پیمود که به سیاست «مستقل ملی» معروف شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

روابط خارجی ایران در سال ۱۳49

  • 0ریال

برچسب ها: تاریخ سیاسی ایران, تاریخ سیاسی پهلوی, پهلوی, تاریخ روابط سیاسی, روابط سیاسی ایران, کتاب روابط خارجی ایران در سال ۱349