دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

رهنمای انسانیت ؛ سیری در نهج الفصاحه با تنظیم موضوعی احادیث و سخنان پیامبر(ص)

رهنمای انسانیت ؛ سیری در نهج الفصاحه با تنظیم موضوعی احادیث و سخنان پیامبر(ص)
-33 %
رهنمای انسانیت ؛ سیری در نهج الفصاحه با تنظیم موضوعی احادیث و سخنان پیامبر(ص)
  • موجودی: موجود
  • مدل: 156792 - 72/6
  • وزن: 1.20kg
1,000,000 ریال
1,500,000 ریال

رهنمای انسانیت

نویسنده: مرتضی فرید تنکابنی
ناشر: فرهنگ اسلام
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 708
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1381 ~ 1380 - دوره چاپ: 9 ~ 6


مروری بر کتاب

ندای فطره : کلمات قصار حضرت رسول اکرم(ص)، سیری در نهج الفصاحه

این مجموعه، متضمن 3220 حدیث نبوی است که به ترتیب حروف الفبا در 616 موضوع گردآمده و . ذیل هر حدیث، ترجمه فارسی آن درج شده است. کتاب نهج الفصاحه، مشتمل بر روایات و کلمات حضرت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می باشد. این کتاب در دو قسمت احادیث و خطبه ها، تنظیم شده است.علت نامگذاری این مجموعه وزین به نهج الفصاحه به خاطر حدیث پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است که فرموده اند: «انا افصح العرب؛ من فصیح ترین فرد عرب هستم». مؤلّف سخنان پیامبر را در موضوع فضیلت و اخلاق آورده و از آوردن احادیث فقهی و... خودداری کرده است.

بعضی از کلمات این مجموعه در ردیف کلمات قصار علی بن ابی طالب علیه السلام نقل شده و در بعضی موارد در مفهوم معنی و حتی لفظ شبیه هم می باشند. این توارد را مؤلّف چنین بیان می کند: «توارد بسیاری از کلمات و اخبار منتسب به علی علیه السلام با احادیث و کلمات پیامبر دیده می شود که در گمان بعضی ها این نتیجه اشتباه راویان است.

ولی حقیقت این است که تقارب و تشابه معنوی که میان محمد و علی علیهماالسلام وجود دارد، این تشابه را به وجود آورده است».

جاحظ که بحق یکى از معروف‌ترین و تواناترین و مطلعترین نویسندگان عرب است و شهادت وى در این قبیل مسائل سندى تردید ناپذیر است درباره سخنان حضرت محمد صلی الله علیه و آله چنین میگوید: «سخنى است که شماره حروفش اندک و شماره معانیش بسیار، از تصنّع برى و از تکلّف برکنار است. آنجا که تفصیل باید مفصل و آنجا که اختصار شاید مختصر است. از کلمات نامأنوس و فرارى و از سخنان مبتذل و بازارى مبرّاست.

فهرست

آرامش
اسراف
بخشش
تربیت
جهاد
درخت

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات