دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

رنج ایوب ؛ متن کامل

رنج ایوب

نویسنده: ژان استینمن
مترجمخسرو رضایی

ناشر: فکر روز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 190
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1373 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو 

 

مروری بر کتاب

«رنج ایوب» حالت ویژه‌ای در عهد عتیق دارد. آغاز آن مثل کتاب‌های تاریخی است اما اهمیت و جایگاهی که «شعر» در این کتاب دارد، مانع از آن می‌شود که این تصور به وجود آید. این کتاب چون دادنامه ژاندارک در محضر دادگاه روان در نورماندی و قضات قسی القلب آن بوده و می‌توان گفت کتاب ایوب یک درام است.

نویسنده سرگذشت دردناک ایوب، گمنام است و در هیچ جای عهد عتیق یا در جایی دیگر، برگه‌ای به دست نیامده است تا بتوان نام و زمان زیست نویسنده را به دست داد. ژان استینمن حدس می‌زند که نویسنده، فردی یهودی و بسیار تحصیل کرده و اهل سیاحت بوده است.

در عهد عتیق‌ و کتاب‌ ایوب‌ در بخشی‌ از مباحثه‌، جایی‌ که‌ اشخاص‌ به‌ شکوه‌های ‌ایوب‌ پاسخ‌ می‌دهند، از لویاتان‌ (نهنگ‌) و بهیموت‌ (اسب‌ آبی‌) سخن‌ می‌برند تا عظمت‌ آنان‌ را در آفریده‌های‌ خداوند به‌ رخ‌ ایوب‌ بکشند. استینمن‌ با استدلالی‌ عمیق‌ و بی‌نظیر بیان‌ می‌کند که‌ شاهکار خلقت‌، لویاتان‌ (نهنگ‌) و بهیموت‌ (اسب‌ آبی‌) نیستند بلکه‌ انسان‌ است‌ زیرا انسان‌ با وجود تمام‌ زبونی‌اش‌ جرأت‌ آن‌ را داشته‌ تا قادر متعال‌ و عادل‌ کیهان‌ را به‌ خود بخواند.

موضوع کتاب حاضر، آموزه‌هایی از کتاب مقدس دربارة نقد و تحلیل مفهوم «رنج» است. در این کتاب، مفهوم «رنج» از جنبة الهی و کمال بخش خود، با نگاهی به زندگی حضرت ایوب، شرح داده می‌شود. ««ایوب» از سوی شیطان متهّم شده است که به تقوای خویش بی‌چشم‌داشت نیست.‌

«یهوه» به شیطان اجازه می‌دهد که نخست مال و منال و خانوادة «ایوب» را بزند. شیطان از «یهوه» می‌خواهد خود ایوب را نیز بزند و وی را بیمار کند. «ایوب» در برابر تمام ناملایمات سر تسلیم و تعظیم فرود می‌آورد. بعد از سختی‌های بسیار «یهوه» ایوب را شفا و هر آن‌چه از دست داده، دو چندان به وی باز می‌گرداند.»

کتاب «ایوب» حالت خاص و ویژه‌ای در «عهد عتیق» دارد. آغاز آن مانند کتاب‌های تاریخی است و «شعر» در آن جایگاه ویژه‌ای دارد. کتاب دربردارندة گفت‌وگوهای طولانی «ایوب» با خویشتن، یهوه و دیگران است و نجواهای او در روزگار سختی را به زبان ادبی به خواننده منتقل می‌کند.

فهرست

مسئله رنج در دوره نویسنده کتاب ایوب
تصویر جهان در دوره نویسنده کتاب ایوب
سرگذشت دردناک
شاعر و بازیگرانش
ایوب به خداوند شهادت می‌دهد
ایوب شاهدی بر رنج بشری

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات