كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
رفع تبعیض از زنان

رفع تبعیض از زنان

نویسنده: مهرانگیز کار
ناشر: قطره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 390
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 3

کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

مقایسه کنوانسیون رفع تبعیض از زنان با قوانین داخلی ایران

ازآنجا که همواره توجه به موضوعات و پژوهش‌های علمی همراه با پدیده‌ها و نیازهای هر عصر بوده است، امروزه نیز توجه به مسایل زنان و مطالعات پیرامون آنها ونیاز به پژوهش علمی دررابطه با آن به صورت یک امر ضروری ظاهر شده است.

موضوعی که تقریباً تا مدتی پیش به دلایل خاص فرهنگی، تاریخی وشاید به خاطر عدم شناخت و اهمیت آن نقش چندانی در مطالعات علوم انسانی نداشته است، اکنون بخشی از کل رشته‌های علوم انسانی را به خود اختصاص داده است و از مباحث پر رونق در محافل علمی و اجرایی در سطح ملی و بین‌المللی گردیده است.

در این راستا توجه به حقوق زن، به عنوان بخشی از مطالعات زنان به دلیل اهمیت بنیادی که در وضعیت زنان در عرصه‌های گوناگون دارد، قابل تتبع بیشتری می‌باشد.از طرفی حقوق زن در مقایسه با سایر نظام‌های حقوقی مربوط به افراد، شکل خاص خود را نیز دارد و آن به دلیل تنوع جنبه‌های حقوقی مربوط به آن است.

به طوری که درمیان کلیه شاخه‌های علم حقوق برای خود جایگاه ویژه‌ای دارد؛ زیرا زنان علاوه بر اینکه نیمی از جمعیت هر جامعه را تشکیل می‌دهند، طیف وسیعی از اقشار گوناگون جامعه را نیز در بر می‌گیرند.بدین ترتیب حقوق زن ضمن اینکه از جنبه حقوق بین‌الملل و حقوق داخلی قابل بررسی است، به طور مستقیم و غیرمستقیم با تمام زمینه‌های حقوقی و به عبارتی با کل علم حقوق در ارتباط است.

"این کتاب با دو هدف تدوین یافته است :
مطالعه تطبیقی موادی از کنوانسیون با حقوق داخلی ایران و بررسی و ارزیابی امکاناتی که دولت ایران برای الحاق به آن در اختیار دارد .


فصل اول کتاب حاوی گزارش کوتاهی درباره تحولات حقوق بشر در قرن بیستم میلادی است .
فصل دوم به بررسی ظرفیت‌ها و توانایی‌های فقه شیعه اختصاص دارد .

فصل سوم تا هجدهم کتاب مربوط به مطالعه تطبقی مواد 1تا 16کنوانسیون در مقایسه با قوانین ایران است که ضمن آن موارد اختلاف و انطباق استخراج شده و در پایان هر فصل امکانات موجود برای اصلاح قوانین با هدف رفع اختلاف، بررسی و توصیه‌هایی به دست داده شده است .

گفتنی است، کنوانسیون رفع تبعیض از زنان در سال 1979میلادی از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب گردید، اما دولت ایران هنوز به این کنوانسیون ملحق نشده است...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

رفع تبعیض از زنان

  • ناشر: قطره
  • کد کتاب: 47512 - 87/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: مهرانگیز کار, جامعه شناسی زنان, حقوق بشر, زنان ایران, حقوق ایران, کتاب رفع تبعیض از زنان