کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
رضاشاه ؛ سقوط و پس از سقوط

رضا شاه ؛ سقوط و پس از سقوط

نویسنده: خسرو معتضد
ناشر: موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 400
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1376 - دوره چاپ: 2 

 

مروری بر کتاب

بیشتر مردم ایران به این امید دلخوش بودند که حادثه ای روی دهد، رضاشاه برود، آزادی بیان و افکار برقرار شود، املاک غصب شده ای که رضاشاه به زور اسناد مالکیت آنها را از صاحبانشان گرفته بود به مالکین اصلی بازگردد و حد و حصری برای ثروتمند شدن غبطه آور خاندان سلطنتی و متقابلاً فقر و بیچارگی روزافزون مردم ایجاد شود....

کتابی که از نظر خوانندگپان میگذرد با استفاده از بیش از دو هزار نامه و سند و یادداشت بکر و منتشر نشده در بایگانی عظیم موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران و ههمچنین بررسی دقیق دهها جلد کتاب و صدها مقاله تدوین شده است.

از حیث موضوع همانطور که از اسم کتاب برمی آید،کتاب  در نیمه نخست (فصول 1 تا 8) به چرایی و چگونگی سالها و ماههای رو به زوال و رو به پایان حاکمیت رضاخان اشاره دارد و در ابتداعوامل این فروپاشی را بر اساس علل داخلی و خارجی به بررسی می نشیند ، در این فصول مباحثی چون رابطه دولت رضاخان با آلمان نازی، جنگ جهانی دوم و حمله متفقین  به ایران در شهریور 1320 ، فروپاشی ارتش ، انتقادات نخبگان نظامی به ارتش  و دلایل لزوم خروج قطعی رضاخان از ایران به روایت اسناد صحیحه ی تاریخی مورد بازکاوی قرار میگیرند  . و سپس  در تمامی نیمه ی دوم کتاب (فصول 9 تا 17) به مراحل  خروج اجباری رضاخان از ایران تا  مرگ وی در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی اشاره  می شود .

کتاب حاضر مجموعه ی مباحث مذکور را بر اساس توده ی حجیم و ارزشمندی از نامه ها و اسناد  و یادداشتهای منتشر نشده گردآوری کرده است . محور اصلی کتاب کنار زدن نقاب بازیگران و نمایش سیمای واقعی آنهاست  که خواننده را به اندیشه و تامل بیشتر درباره ی انگیزه های سقوط دودمان پهلوی وا می دارد.

فهرست 

 رضاخان بماند یا برود؟
رضاخان از اصفهان تا بندر عباس
خروج از ایران و آغاز تبعید
هفت ماه در موریس
رویای کانادا
ژوهانسبورگ ، اولین سال
سال سخت و بی پایان
راه دشوار قاهره - ژوهانسبورگ
فرجام کار ( مرگ در ژوهانسبورگ)
اندوخته های مالی رضاخان
سرای باقی 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

رضاشاه ؛ سقوط و پس از سقوط

  • 0ریال

برچسب ها: خسرو معتضد, تاریخ اجتماعی ایران, پهلوی, رضاشاه, تاریخ سیاسی ایران, کتاب رضا شاه ؛ سقوط و پس از سقوط