منو
سبد خرید

رضاشاه

رضاشاه
-14 %
رضاشاه
  • موجودی: موجود
  • مدل: 138623 - 104/5
  • وزن: 0.80kg
950,000 ریال
1,100,000 ریال

رضا شاه

نویسنده: صادق زیباکلام
ناشر: روزنه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 300
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 1

 کیفیت : چاپ مجدد از نسخه خارج از ایران


مروری بر کتاب

کتاب رضاشاه  کتابی جامع درمورد زندگی وچگونگی به قدرت رسیدن رضا خان میر پنج یا همان رضا شاه پهلوی بنیانگذار و سرسلسله شاهنشاهی پهلوی است.این کتاب را اقای صادق زیباکلام استاد دانشگاه و فعال و تحلیل گر علوم سیاسی به رشته تحریر در اورده است. این کتاب در تاریخ دهم تیر سال هزارو سی صدو نودو هشت یا یکم ژوئیه دوهزارو نوزده در موئسسه نشر اچ انداس شهر لندن در کشور انگلستان به چاپ و نشر پیدا کرده است.

صادق زیبا کلام در کتاب رضاشاه بیشتر بر اتفاقات کودتای سوم اسفند سال هزارو دویست و نودونه و چگونگی روی کار امدن و به قدرت رسیدن رضاشاه فوکوس کرده. در ایران این کتاب توسط وزارت ارشاد مجوز نشر داده نشد و صادق زیبا کلام که از ان کتابهای زیادی در جمهوری اسلامی به چاپ رسیده این بار ناگزیر به چاپ کتابش در خارج از کشور شد.

این کتاب چالشی است در برابر روایت رسمی پیرامون رضاشاه. در روایت رسمی از ابتدا تا انتهای دوران رضاشاه به انگلستان نسبت داده می شود. از کودتای سوم اسفند 1299 تا به تخت نشستن رضاشاه در آبان 1304 و تاسیس سلسله پهلوی و اقدامات او در شانزده سال بعدی تا برکناریش از قدرت در شهریور 1320 ، جملگی سناریوی بریتانیا بوده. بالطبع اقدامات رضاشاه هم اعم از فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی یا سیاسی به دستور و در جهت مصالح و منافع انگلستان تعریف می شود.

این کتاب برعکس روایت حکومتی نشان می دهد که تمامی عصر رضاشاه ، از کودتای سوم اسفند تا تشکیل سلسله پهلوی و کلیه اقدامات وی محصول و معلول شرایط داخلی کشور از یکسو ، و از سویی دیگر اقدامات کنشگران سیاسی می بوده.

تفاوت دیگر این کتاب با روایت رسمی در اتکاء آن بر حجم انبوهی از اسناد و مدارک تاریخی است تا تحلیل ها و تبیین های نظری. به جای رفتن به دنبال تئوری های توطئه و فرضیه های دایی جان ناپلئونی در پردازش عصر رضاشاه (که بنیان رویکرد رسمی پیرامون رضاشاه را تشکیل می دهند) ، این کتاب اساس کارش را بر روی حجم انبوهی از اسناد و مدارک در قالب مکاتبات رسمی میان مقامات سفارت انگلستان در تهران با وزارت خارجه آن کشور در لندن قرار داده است. به علاوه شرایط و مناسبات سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی واقعی کشور.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات