کتاب رضاشاه در گذرگاه تاریخ ؛ دوجلدی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات البرز

رضاشاه در گذرگاه تاریخ 

نویسنده: فتح الله نوری اسفندیاری
مقدمه: خسرو معتضد
ناشر: البرز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1035
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

مصور

مقالات روزنامه‌نگاران خارجی به ویژه آنان که توانسته‌اند در آن زمان به ایران سفر کنند حاوی اطلاعات جامعی از تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در دوران بیست ساله است. بجز موضوعات داخلی ایران، مناسبات ایران و انگلیس، شوروی و سایر همسایگان، تلاش شوروی برای اشاعه مرام کمونیستی در ایران و ورود آمریکا به صحنه نفت ایران مورد اشاره قرار گرفته است. در کتاب نظرات و برداشت‌ها و مشاهدات جمعی از روزنامه‌نگاران انگلیسی و آمریکایی در آن قید گردیده است.

کتاب پس از 56 سال مجددا و البته با نام جدید انتشار یافته است. مقدمه نویسنده که در آن تحسین از سلسلسه پهلوی بوده است! در کتاب جدید حذف شده است. نویسنده در بسیاری از زمینه‌ها کوشیده شخص رضاشاه را تبرئه کند! در این کتاب همچنین از نقش انگلیس و ژنرال آیرونس ساید و کلنل اسمیت افسران بخش سیاسی ارتش انگلیس در ایران آثاری دیده نمی‌شود چرا که در آن زمان اسرار و اسناد کودتا هنوز رازگشایی نشده بود. اسفندیاری در دورة بازنشستگی خود، کتاب را منتشر کرده است. نویسنده برخی از اقدامات رضاشاه را برشمرده و اوضاع سیاسی و اجتماعی و وقایع مهم ایران در این دوره را شرح داده و سپس، مقالات روزنامه‌ها و جراید را درج کرده است. در این کتاب سلطنت رضا شاه و به خصوص اوج دیکتاتوری او مورد اشاره قرار گرفته است.

در جلد اول این کتاب 524 صفحه‌ای در عرصه سیاست خارجی ، موضوعاتی همچون« سیاست انگلیس در خاورمیانه، روابط ایران و ترکیه، شاه در فرانسه و مادرید، شاه در اسکندریه، روسیه و شاه، فعالیت شوروی در ایران،  نظارت شوروی در امر شیلات، ایرانیان مقیم عراق، ایران و جامعه بین الملل، اتحاد شوروی در آسیا، لهستان و ایران، فعالیت بلشویک‌ها در ایران، مرز روس و ایران و روابط ترکیه با ایران» مورد اشاره قرار گرفته است.

در جلد دوم کتاب نیز روابط با همسایگان از جمله «ترکیه و شوروی، معاهده ایران و افغانستان، وضعیت بحرین، روابط روسیه با ایران و هند، قراردادهای ایران و انگلیس، سفر شاه به انگلیس، موضوعات مرزی ایران و ترکیه، تجارت ایران با سوئد، پناهندگان روس در ایران، مذکرات مرزی ایران و ترکیه، کمک آمرکا به ایران، مناقشه نفت ین ایران و انگلیس، پرداخت مطالبات انگلیس، حضور کشتی های جنگی در خلیج فارس، تجارت ایران و شوروی، احتیاط در تقلید از اروپا، ملاقات دو دیکتاتور، مسافرت رسمی شاه به ترکیه، رنجش شاه از فرانسه، صلح در خاورمیانه و قطع روابط با فرانسه» مورد بررسی قرر گرفته است. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

رضاشاه در گذرگاه تاریخ ؛ دوجلدی

  • ناشر: البرز
  • کد کتاب: 95099 - 23/4
  • موجودی: در انبار
  • 670,000ریال

برچسب ها: فتح الله نوری اسفندیاری, خسرو معتضد, رضاشاه, تاریخ سیاسی ایران, تاریخ اجتماعی ایران, پهلوی, رضا شاه, رضا شاه پهلوی, کتاب رضاشاه در گذرگاه تاریخ