دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

رشک

رشک

نویسنده: کیت باروز
مترجم: مریم خدادادی
ناشر: نگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 78
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1399 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

چه چیزی یک بچه را به پاره کردن نقاشي همکلاسی اش یا ابلیس را به راه انداختن جنگی علیه خدا می کشاند؟ خورۂ فرهنگی که خودش را عقل کل میداند احتمالا به ما احساس نادانی و بی فرهنگی میدهد. رشک در نتیجه محرومیت و نابرابری نیز بروز می کند، انگار آدمهای محروم باید کاری کنند که رشک نورزند.

ترس از موفقیت نیز همچون ترس از شکست، شایع و رایج است، چرا که گاه از رشک بردن دیگران می ترسیم. رشک چون ماری است که لای علف ها پنهان شده و دشمنی است که بی صدا نفوذ می کند. روانکاوی فرصتی است برای اعاده بخش هایی از خودمان که در بی خبری به آنها پشت کرده ایم.

رشک از دیرباز در شمار یکی از مخربترین رذائل اخلاقی قلمداد شده و بی تردید، از نیروهای اصلی فرهنگ مصرفی امروز است و بی وجه نیست اگر بگوییم در جهان معاصر، رشک سیطره ای بیش از هر دوره دیگری از تاریخ تمدن بشری دارد. اما رشک تنها محصول رسانه های جمعی دنیای مدرن نیست که فرهنگ مصرف گرایی را تبلیغ می کنند. روانکاوان معتقدند رشک بخشی ذاتی و جدانشدنی از تحول و دگردیسی روان آدمی است و گستره تأثیر آن تمامی مراحل حیات را، از رشک نوزاد به مادر و منبع تغذیه گرفته تا رشک نوجوانان به دست آوردها و اختیارات بزرگسالان و رشک سالخوردگان به سلامت و عمر پیش روی جوانان، در بر می گیرد.

این کتاب به بررسی مفهوم رشک در آراء روانکاوی، از مفهوم مناقشه برانگیز رشک آلت مردانه فروید تا ایده جنجالی رشک نوزاد نسبت به مادر و بدن او می پردازد و سیر تطور این مفهوم نظری – بالینی را دنبال می کند. رشکیکی از بزرگترین چالش های پیش روی روانکاوی و درمان روانکاوانه است، که به انحاء و با درجات مختلف در زندگی روزمره نیز ظاهر می شود.
کتاب حاضر که نخستین مجلد از مجموعه ایده های روانکاوی است، به بررسی آراء برجسته ترین روانکاوان صاحب نظر در این زمینه می پردازد و نه تنها متخصصان، که عموم مخاطبان علاقمند روانکاوی را با انواع نمودهای این حالت روانی و وضعیت مقابل آن، یعنی تجربه سپاس و قدردانی آشنا می سازد.

کیت برز روانکاو و عضو انجمن روانکاوی بریتانیا و انجمن روان درمانی بریتانیاست. او که سالهاست به آموزش نظریه و فن روانکاوی اشتغال دارد، در حال حاضر در دفتر شخصی خود در بریستول، در جنوب غربی انگلستان به فعالیت بالینی می پردازد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات