رشد اندیشه ها

رشد اندیشه ها

نویسنده: ج. بلاک هام
مترجم: امیر پرویزی
ناشر: توپ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 40
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1352 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو ؛ کتاب مهر کتابخانه دارد.

 

مروری بر کتاب

مباحثی در فلسفه

این کتاب را می توان دایره المعارفی خواند که اندیشه و دانش بشری را تا روزگار ما در صفحات خود گردآورده است. کاری است عظیم تر از آن که همت یک تن به انجامش رسانده باشد.

...اومانیسم جنبشى فلسفى و ادبى است که زیربناى رنسانس مى‏ باشد و فرهنگ دوره مدرنیته را تشکیل مى ‏دهد. این جنبش، سرشت انسانى و علایق طبیعت آدمى را میزان همه چیز قرار مى ‏دهد. پایه‏ گذاران اومانیسم در صدد بودند تا روح آزادى و خودمختارى انسان را که در قرون وسطا از دست داده بود، دیگر بار از طریق ادبیات کلاسیک به او باز گردانند تا بتواند طبیعت و تاریخ را قلمرو حکومت خود ساخته و بر آن مسلط شود.

آزادى مطرح در اندیشه اومانیستى در تقابل با تفکر پذیرفته شده قرون وسطا بود که بر اساس آن، امپراتورى، کلیسا و اصول فئودالیته، نگهبانان نظم حاکم بر جهان تلقى مى ‏شدند و انسان مجبور به پذیرش صرف بود. کلیساى قرون وسطا القا کننده این تفکر بود که تمامى امور اعم از مادى و روحانى که مورد نیاز بشر است (از نان روزانه گرفته تا حقیقت روحانى) برگرفته از نظمى است که انسان متعلق به آن است و سران ورحانى، مفسران و نگهبانان آن نظم حاکم بر جهان هستند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

رشد اندیشه ها

  • ناشر: توپ
  • کد کتاب: 96880 - 1/2
  • موجودی: در انبار
  • 100,000ریال

برچسب ها: ج. بلاک هام, امیر پرویزی, مقالات فلسفی, فلسفه غرب, تاریخ فلسفه, جامعه شناسی فلسفی, کتاب های نایاب, کتاب رشد اندیشه ها