دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

رشحات عین الحیات ؛ دو جلدی

رشحات عین الحیات ؛ دو جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد

رشحات عین الحیات 

نویسنده: ملاحسین واعظ کاشفی سبزواری
مقدمه و تصحیح: علی اصغر معینیان
ناشر: نوریانی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 784
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب   

رشحات چشم الحیات کتابی است مبسوط از مولانا صفی‌الدین علی اصل حسین واعظ کاشفی در معرفی خواجگان طریقت نقشبندیه و ذکر فضایل و مناقب خواجه عبیدالله احرار تاشکندی و ذکر اقوال مشایخ طریقه نقشبندهی تا پایان قرن نهم هجری.

سلسله نقشبندیه از اواخر قرن ششم تا پایان قرن نهم در ماوراءالنهر صاحب مسند و خانقاه و راه و رسم دستگیری و ارشاد بودند و بعدها تا هندوستان بسط پیدا کردند. این کتاب نخستین کتابی است به شمار می‌رود که فقط در شرح حال بزرگان مشایخ یک سلسله خاص از اهل تصوف به زبان فارسی تدوین یافته است.

قبل از دوره صفویه ، تصوف دچار دگرگونی شده بود؛ هم چنین تشیع در میان آن ها رواج یافته بود. در ضمن تصوف قبل از صفویه انسجام خاصی یافته بود. وقتی دوره صفویه فرا رسید (ح ۹۰۶ـ ۱۱۳۵) تصوف وضع پیچیده ای یافت.
صفویه خود در اصل سلسله ای صوفی و منسوب به شیخ صفی الدین اسحاق اردبیلی (متوفی ۷۳۵) بود. ← شیخ صفی الدین شیخ صفی الدین از مشایخ مشهور صوفیه در دوران الجایتو و ابوسعید ایلخانی ، و بنا بر کتاب صفوه الصفا مرید شیخ زاهد گیلانی (متوفی ۷۰۰) و نیز داماد او بود. نفوذ معنوی صفی الدین اردبیلی در ۳۵ سال دوره ارشادش بسیار زیاد بود و چون مغولان به او ارادتی تمام داشتند، وی بسیاری از آنان را از آزار رساندن به مردم باز می داشت. پس از مرگ شیخ نیز اولاد و احفاد او در سلسله صفویه به مقام ارشاد رسیدند....

فهرست

در ذکر طبقات دولتمردان سلسله نقشبندیه من اولها الی آخرها
قصد اول: باب ذکر اباء و اجداد و اقربای حضرت ایشان و...
قصد دوم: باب ذکر بعضی از معارف و ... بی‌واسطه استماع شده است
مقصد سوم: باب یاد بعضی از تصرفات 
و ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات