کتاب رستاخیز ایران فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات سازمان برنامه و بودجه

رستاخیز ایران

نویسنده: فتح الله نوری اسفندیاری
ناشر: سازمان برنامه و بودجه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 850
اندازه کتاب: وزیری گالینگور سال انتشار: 1339 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : صفحات کتاب در حد نو ؛ جلد کتاب عالی


مروری بر کتاب 


مصور - مدارک ، مقالات و نگارشان خارجی  بین سالهای 1299 تا 1323 هجری شمسی

این کتاب ترجمه‏ ى مجموع مقالاتى است که روزنامه‏ هاى مهم اروپا درباره‏ ى ایران از تاریخ 1300 تا 1322 نوشته اند و حاوى مطالب بسیار مهم و قابل استناد است. 

در پایان، ذکر خبری از آزادی بانوان ایران از طرف روزنامه‌های خارجی، در پی گسترش فعالیت‌های زنان در قالب گروه‌ها و انجمن‌ها، در ارزیابی آنچه بانوان ایران می‌خواستند و جهاتی که بدان سو سوق داده شدند، کمک خواهد کرد. روزنامه دیلی تلگراف در تاریخ 3 ژوئن 1927 م / 12 خرداد 1306ﻫ .ش در ذیل خبری با عنوان «بانوان عصر جدید ایران؛ مبارزه برای آزادی» نوشت: ... تهران ـ سه‌شنبه ـ مبارزه‌ای که بانوان متجدد و روشنفکر ایران برای آزادی نسوان شروع کرده‌اند ممکن است، دامنه آن به کشمکش و تصادم میان اولیای امور و رهبران این نهضت کشیده شود. به درخواست مکرر نمایندگان علماء و بنا به قولی، روی خواهش شوهران غیور و حسود، شب گذاشته، قوای انتظامی به باشگاهی که زنان بی‌حجاب با لباس‌های شبانه آخرین مد پاریس، با مردها اجتماع کرده، حمله بردند.

مدیر باشگاه که علاقه زیادی به آزادی زنان و شرکت آنها در مسائل اجتماعی دارد، بازداشت و زندانی شد و هنوز معلوم نیست چه جرمی علیه او اعلام خواهد شد. زن‌ها اجتماعاتی تشکیل داده، علیه نادانی و عقب‌افتادگی خود به اولیای امور اعتراضات شدیدی نموده‌اند.

این بانوان متجدد، مدعی هستند که یکی از عوامل مهم نهضت زنان ایران، همان نفرت و دوری از همسری با دخترانی است که آنها را به چشم ندیده و نشناخته و از این رو جوانان ایرانی، برای ازدواج با دختران اروپایی بیشتر اظهار تمایل می‌نمایند...

...فتح الله نوری اسفندیاری منظم السلطنه فرزند حاج محتشم‏السلطنه اسفندیارى و مادرش نصرت خانم مهرالدوله نوه دخترى میرزا آقاخان نورى، در سال 1268 ش در تهران متولد شد. تحصیلات مقدماتى را در مدارس افتتاحیه و آلیانس به اتمام رسانید و زبان فرانسه را بخوبى فراگرفت و براى ادامه تحصیل به فرانسه عزیمت نمود و تحصیلات خود را در رشته‏ ى علوم سیاسى ادامه داد و به دریافت لیسانس نائل آمد.

در 1293 به ایران بازگشت به استخدام در وزارت امور خارجه درآمد. اهم مشاغل وى عبارت بودند از: نایب دوم و نایب اول در سفارت لندن، معاون اداره اول سیاسى، شارژ دافر سفارت واشنگتن، مستشار سفارت پاریس، شارژ دافر سفارت لندن، رئیس اداره سجلات، رئیس اداره چهارم سیاسى. نورى اسفندیارى مدتى ریاست تشریفات وزارت امور خارجه را عهده‏دار بود، آنگاه به عضویت هیئت مدیره شرکت سهامى بیمه منصوب گردید و در عین حال عضو هیئت نظار بانک ملى شد. چندى هم بازرس وزارت تجارت بود و سرانجام نماینده ‏ى ایران در شرکت نفت ایران و انگلیس گردید.

 در زمان جنگ بین ‏المللى دوم وزیر مختار ایران در لهستان شد. پس از این مأموریت، وزیر مختارى ایران را در واشنگتن عهده ‏دار گردید. بعد از کودتاى 28 مرداد 1332 به عضویت شوراى عالى سازمان برنامه منصوب شد و در سال 1333 از طرف هیئت وزیران به عضویت هیئت نمایندگى ایران براى مذاکره با نمایندگان کنسرسیوم خرید نفت گردید و پس از انعقاد قرارداد با کنسرسیوم نفت ، به ریاست شوراى عالى سازمان برنامه منصوب شد. مدتى هم ریاست هیئت اقتصادى ایران را در کنفرانس بین‏المللى اقتصادى کشورهاى اسلامى در کراچى عهده ‏دار بود.

در انتخابات دوره‏ ى هجدهم رئیس انجمن نظارت بر انتخابات بود. وى در دوران بازنشستگى کتابى تحت عنوان رستاخیر ایران انتشار داد. وفات وی در 1347 در تهران اتفاق افتاد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

رستاخیز ایران

  • 0ریال

برچسب ها: فتح الله نوری اسفندیاری, تاریخ اجتماعی ایران, پهلوی, رضاشاه, کشف حجاب, تاریخ سیاسی ایران, محمدرضا شاه پهلوی, مقالات اجتماعی, مقالات اجتماعی, مطبوعات, روابط خارجی ایران, کتاب رستاخیز ایران