منو
سبد خرید

رساله وافوریان ؛ تاریخ تریاک و تریاکی در ایران

رساله وافوریان ؛ تاریخ تریاک و تریاکی در ایران
درحال حاضر موجود نمی باشد
رساله وافوریان ؛ تاریخ تریاک و تریاکی در ایران
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 129431 - 115/2
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 180
0 ریال

رساله وافوریان

نویسنده: حسین کوهی کرمانی
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 231
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1324 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت ؛ لبه جلد کتاب افتادگی دارد و جلد پشتی کثیف شده ؛ لبه های صفحات رد سیاهی و زردی دارد

 

مروری بر کتاب 

تاریخ تریاک و تریاکی در ایران - مصور

کشت خشخاش نخستین بار ۳۴۰۰ سال پیش از میلاد در جنوب میان‌رودان صورت گرفت. سومری‌ها آن را گیاه لذت می‌نامیدند، هنر کشت خشخاش بعدها به آشوریان و سپس به بابلیها منتقل شد و از آن جا به مصر راه یافت.

در سده ۱۳ پیش از میلاد دوران طلایی تریاک با کشت گسترده آن در تبس پایتخت مصر آغاز شد، بازرگانان تریاک را از مصر به کارتاژ، یونان واروپا می‌بردند.

پس از آن کشت خشخاش در قبرس پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشت و تریاک که یکی از مهم‌ترین داروهای یونان در آن هنگام شمرده می‌شد از طریق حمله اسکندر به ایران و هند راه یافت. تریاک در قرن چهارم میلادی به چین هم رسید، اما فقط پس از پایان سده‌های میانه و آغاز سفرهای دریایی دولت‌های اروپایی بود که آنان تجارت پرسود تریاک را دریافتند.

مصرف تفریحی تریاک به طور گسترده از سده ۱۵ میلادی در چین آغاز شد. در ابتدا به دلیل کمیابی و گرانی به‌ندرت اتفاق می‌افتاد.اما از قرن هفده به بعد تجارت تریاک شکل منظمی پیدا کرد و با گسترش مصرف آن ویژگی اعتیادآوریش مشخص شد. در ۱۷۲۹ مصرف تریاک در چین ممنوع شد.

موازنه منفی تجاری انگلیس در مقابل چین موجب شد که انگلیسی‌ها برای افزایش صادرات خود و بهبود ذخایر ارزی‌شان، چینی‌ها را به مصرف تریاک که در هند کاشته می‌شد تشویق کنند.

فهرست 

بلای تریاک
شیره کش خانه ها
افسانه تریاک
تریاک در ایران
کشت تریاک 
اثرات طبیعی
و....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات