كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
رساله رد پادری

رساله رد پادری

نویسنده:  محمد حسین حسین علیشاه اصفهانی
به اهتماممحمودرضا اسفندیار

ناشر: حقیقت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 232
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

پادُری، اصطلاحی برای کشیشان مبلّغ مسیحی در کشورهای اسلامی، بویژه ایران و هند است.ز دیگر کسانی که در هند به پادری شهرت یافتند، هنری مارتین، کشیش انگلیسی بود که در ۱۲۲۰/ ۱۸۰۵ به هندوستان رفت و عهد جدی د را با عنوان پیمان تازه عیسی مسیح به فارسی ترجمه کرد.وی تحت حمایت بلندپایگان کمپانی هند شرقی انگلیس فعالیت می‌کرد و حتی با فرمانروای کل هندوستان، جورج بارلو، و فرماندهِ کل ارتش انگلیس در آن کشور ارتباط نزدیک داشت.

وی در هندوستان زبانهای گوناگون را در چهارچوب حرفه تبلیغاتی خود آموخت و در مدت کوتاهی که در پتنه بود آموزشگاههایی با سرمایه خود بنیاد نهاد. او همچنین در کانپور و کلکته به سخنرانیهای تبلیغی پرداخت که مورد انتقاد برخی از همکاران خود قرار گرفت. مسلمانان در برابر فعالیتهای هنری مارتین، بویژه تأسیس مدارس، واکنشهای منفی نشان دادند.

 این کتاب، رساله ای از «حاج محمد حسین حسین علیشاه اصفهانی»، عارف و فقیه بزرگ اوایل دوره قاجار است. او این رساله را در جواب ردیه «هنری مارتین»، مبلغ مسیحی و انگلیسی که پیرو مذهب پروتستان بود، نوشته است. «هنری مارتین» در دوران سلطنت «فتحعلی شاه» و در اوایل قرن نوزدهم میلادی به ایران آمد. او با کمک دستیاران ایرانی خود به ترجمه «انجیل» پرداخت. علاوه بر آن، طی اقامتش در شیراز و اصفهان و سپس تهران، وارد مناظرات و مجادلات گوناگون با فقها و علما شد.

این مبلغ پرشور، در هر فرصتی که به دست می آورد، باب گفتگو و مباحثه با مسلمانان را از هر دسته و گروهی، خصوصا جوانان می گشود و می کوشید بدین طریق آنها را به مسیحیت متمایل کند. «مارتین» چند رساله در مجادله با بعضی از علمای شیعه و رد تصوف و اسلام نوشت که عکس العمل های گوناگونی را از سوی فقها، علما و عرفای ایرانی برانگیخت.

یکی از مهم ترین این عکس العمل ها، رساله محکم و استوار «حسین علیشاه اصفهانی» است که متن آن در کتاب حاضر به چاپ رسیده است. «حسین علیشاه» در این رساله که عنوان «رد پادری» را دارد، کوشیده است به نحوی مستدل، به اشکالات و ایرادات «هنری مارتین» پاسخ گوید. اهمیت این رساله در این است که این اثر خود منبع اغلب آثاری است که در پاسخ به «مارتین» تالیف شده است.   

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

رساله رد پادری

  • ناشر: حقیقت
  • کد کتاب: 98851 - 7/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمد حسین حسین علیشاه اصفهانی, محمودرضا اسفندیار, تصوف, صوفیگری, عرفان اسلامی, ادبیات عرفانی, ادبیات تصوف, کتاب رساله رد پادری