كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
رساله الی الهائم الخائف من لومه لائم

رساله الی الهائم الخائف من لومه لائم

نویسنده: شیخ نجم الدین کبری , توفیق سبحانی
ناشر: کیهان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 144
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1364 - دوره چاپ: 1 

مروری بر کتاب 

یکی از آثار مهم شیخ نجم الدین کبری، رساله ی الی الهائم الخائف من لومه اللائم است، که چنانچه از عنوان آن آشکار است و شیخ نیز خود در مقدّمه بدان اشاره کرده، در اصل رساله ای است برای سالک و طالب حیران که در بادیه ی طریقت، سرگردان و از ملامت ملامتگران ترسان مانده است و شیخ در طی این رساله سعی کرده است طرق رهایی از وسواس شیطانی و هوائس نفسانی را بدو بیاموزد.

برخی با توجه به عنوان این رساله لومه اللائم سعی کرده اند که طریق او را به طریق ملامتیان نزدیک کنند و اساساً اقتباس این عنوان را دلیلی بر تمایلات ملامتی شیخ بدانند ، امّا چنان که شیخ در مقدّمه متذکر شده ، به نظر می رسد در تسمیه ی این اثر به آیه ی «فسوف یأتی الله بقومٍ بحبّهم و یحبّونه... و لایخافون لومه لائمٍ... »(مائده /54) نظر داشته است.

نجم الدین این رساله را در یک مقدمه و ده شرط تدوین کرده و این شروط یا امور دهگانه را از شروط اساسی و مهم در رهایی سالک از وسواس شیطانی خوانده است. وی قبل از شروع به بر شمردن این شروط، مسالک را با عنوان «مرید صادق و طالب مخلص» مورد خطاب قرار می دهد. این امر نشان دهنده ی آن است که هر سالک قبل از پرداختن به این شروط می بایست در ارادت خود، صادق و در طلبش، اخلاص داشته باشد . به گفته ی مؤلف آن کس که شایسته ی"حضرت قدسیه" و "حضرت ربانیه " است که ظاهر و باطنی پاک و طاهر داشته باشد و طهارت ظاهر و باطن نیز کامل نشود مگر به این امور و شروط ده گانه "که عبارت اند از: 

1)طهارت بدن. نجم الدین میان طهارت باطنی و طهارت ظاهری ارتباط مستقیمی می یابد و بر آن است که طهارت ظاهری به مرور گرد و خاک را از چهره " روح قدسی " پاک می گرداند و اگر دوام طهارت عادت دائم شود، انوار ربّانی در درون شخص و سپس در آیینه ی خیال او منعکس می شود و سرانجام نیز به آن مرتبه نایل می گردد که انوار ربّانی را با چشم دل مشاهده می کند. وی در اینجا، مرتبه ی خیال را میان دو مرتبه ی درون یا دل و مرتبه ی عین الیقین یا مشاهده دانسته است. 

2)خلوت. دومین شرط، خلوت و عزلت از همه ی شواغل دنیا و پناه جستن در خانه و اتاقی تاریک که هیچ گونه روزنه ای به سوی نور و روشنایی نداشته باشد. در این روش، شخص تمامی راه های حواس را بر خود می بندد. به گفته ی نجم الدین شرط فتوحات قلبی، نبستن راه حواس ظاهری است. 


3)دوام سکوت و فقط پرداختن به ذکر خداوند تعالی. شیخ نجم الدین در توضیح این شرط، همچون شروط قبلی، به آیات قرآن و احادیث نبوی استناد جسته و البته در مباحث اخلاقی این شرط نیز توجه کرده است 

مولانا ابو عبد اللّه احمد بن عمر بن محمد بن عبد اللّه خیوقى خوارزمى در سال ۵۴۰ هجرى قمرى در یکى از اصیل‏ترین طوایف خیوه که داراى عنوان علمى و اجتماعى بودند دیده به دنیا گشود. ایام طفولیت را در دامن مادرى عارفه گذرانید و پس از دوران کودکى علم‏آموزى را از حوزه علمى زادگاهش آغاز نمود. در همان ایام درد طلب دامن‏گیرش شد. به تهذیب و تزکیه نفس به شیوه عارفان نزد پدر بزرگوارش که از اجله مشایخ عارف نامى شیخ ابو یعقوب یوسف همدانى بود پرداخت.

شیوخ طریقت براى ارتقاء سالک به مقامات عالى معنوى و رفع موانع راه سلوک و توجه مدام داشتن به حضرت ربوبیت، طالبان راه را تلقین ذکر مى‏نمایند و گاهى به شیوخ کامل مکمل که تربیت طالبان و دستگیرى عاشقان به آنان تفویض شده است اذکار و اورادى را مرحمت فرموده تا به شیفتگان بى‏قرار تلقین نمایند، این اذکار و اوراد معنعن به ساحت قدس ولایت حضرت مرتضوى علیه السلام مى‏رسد که مشایخ آن را شیوخ تلقین ذکر مى‏ گویند....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

رساله الی الهائم الخائف من لومه لائم

  • ناشر: کیهان
  • کد کتاب: 60240 - 117/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: شیخ نجم الدین کبری, توفیق سبحانی, تصوف, عرفان, صوفیگری, کتاب رساله الی الهائم الخائف من لومه لائم