رزا لوکزامبورگ

رزا لوگزامبوگ

نویسنده: پیتر نتل
مترجم: عبدالحسین شریفیان
ناشر: نگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1007
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1

 

 

مروری بر کتاب 

گوشه ای از تاریخ سوسیالیسم در اروپا

 

روزا لوکزامبورگ؛ ۱۸۷۰ - ۱۹۱۹، انقلابی و لیدر سوسیالیست و کمونیست آلمانی و لهستانی‌تبار بود او از مهم‌ترین چهره‌های سوسیالیستی در آغاز قرن بیستم بود. او از اصلی‌ترین بنیان‌گذاران حزب سوسیال دموکرات پادشاهی لهستان و اتحادیه اسپارتاکیست (بعدها:حزب کمونیست آلمان) بود.
به سال ۱۹۱۹ در پی یک شورش ناموفق، توسط دولت آلمان دست‌گیر و به هم‌راه دیگر رهبران حزب کمونیست آلمان از جمله کارل لیبکنِشت، تیرباران شد. لوکزامبورگ و لیبکنشت از چهره‌های محبوب نزد اکثر سوسیالیست‌ها و کمونیست‌ها هستند.

نویسنده کتاب «روزا لوکزامبورگ» پیتر نتل بر این نیت بوده که در این اثر در پرتو زندگی رزا جنبش چپ و دوران او را نیز باسازی کند. پس از به قدرت رسیدن کمونیست‌ها در سال 1917 در روسیه به نظر می‌آمد که رزا به چیزی که زندگیش را وقف آن کرده بود رسیده است ، اما آیا چنین بود؟ رزا از برخی جهات چهره‌ای منحصر به فرد است ، وی را نه تنها باید نیای کمونیسم اروپایی و تا حدی شوروی دانست ، بلکه وی از کسانی بود که بارها از لنین انتقاد کرد و هم، بستری مهیا کرد که سوسیالیستهای راستگرا با بهره‌گیری از سخنان وی بلشویک‌ها رابکوبند، به همین جهت منازعه و درگیری بر سر آثارش هنوز ادامه دارد.

رزا لوکزامبورگ با تأکید بر رابطه‌ی غیر قابل اجتناب بین استثمار اقتصادی و آگاهی طبقاتی پرولتاریایی، مارکسیستی کامل و تمام عیار بود. و عبارت خرده بورژوا را برای نیروهای متزلزل در کنار جنبش سوسیالیستی به کار می‌برد. و شگفت آنکه نظریات رزا با موجی از استقبال و البته تحلیل و تأویل جدید روبرو شده‌است . هدف ارائه این اثر به نظر نویسنده‌اش این بوده که زندگی ، عقاید و دیدگاههای این زن در اختیار شنونده‌های بیشتری قرار گیرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

رزا لوکزامبورگ

  • ناشر: نگاه
  • کد کتاب: 27862
  • موجودی: در انبار
  • 660,000ریال

برچسب ها: پیتر نتل, عبدالحسین شریفیان, ناریخ اروپا, مارکسیسم, کمونیسم, جامعه شناسی سیاسی, رزا لوکزامبورگ