دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

رد شیطان

رد شیطان
درحال حاضر موجود نمی باشد
رد شیطان
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 145825 - 74/2
  • وزن: 0.40kg
0 ریال

رد شیطان

نویسنده: مصطفی طلاس
مترجم: سعید خاکرند
ناشر: الفجر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1367 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو 

 

مروری بر کتاب 

در اوايل آذار سال 1989 در پاريس به سر مي بردم كه جنجال درباره ي كتاب آيات شيطاني، سلمان رشدي آغاز شد، انديشيدم كه كتاب را مطالعه كنم و درباره ي آن بنويسم... در اين هنگام عكس العمل هاي گسترده بين المللي درباره ي فتواي آيت الله خميني مبني بر مهدور الدم بودن نويسنده مرتد، نمودار شد.

از يكي از دوستانم در لندن خواستم كه نسخه اي از كتاب را براي ترجمه به زبان عربي تهيه كند. آن گاه به جمع آوري اطلاعات درباره ي اين زنديق مرتد اقدام نمودم. از ميان توده هاي انباشته مجلات و روزنامه هاي فرانسوي و انگليسي و آلماني و آمريكايي اطلاعات بسياري را يافتم. در آغاز كوششي نمودم كه خلاصه اي از كتاب بويژه دو بخش دوم و ششم آن كه برگيرنده ناسزا و دشنام به پيامبر انسانيت و ياران و همسرانش است را تهيه كنم. اميد دارم خواننده عذر و پوزش من را خواهد پذيرفت كه او را با اين كتاب آشنا كردم.

هنگامي كه اين رمان را مي خواني، در اين رمان بريدگي هاي بسياري می بینی، اين بريدگي ها ناشي از متن داستان نيست. بلكه ناشي از تخيلات و آرزوها و انديشه هاي تكراري و واهي نويسنده مي باشد، كه ناشي از خودبيگانگي نويسنده و ورود به بيراهه هاي جهاني ناشناخته، جهان درندگان است و مي باشد. آيات شيطاني سرتاسر پليدي و ناپاكي است، و از هرگونه هوش بشري مبري است، حركت وانديشه ي او شگفتي و تعجب خواننده را به بار نمي آورد، چرا كه فرهنگ انديشه در راستاي رشد و تعالي روحيه شهامت و شرافت انساني در جامعه عمل مي كند.

بديهي است كه رمان به دليل اختلاط و در هم آميختگي گذشته به حال و پندارهاي هستيريك به خيال بافي منحط و بي تحرك و ياوه گوييهاي شهوت پرستانه به هذیان گوئيهاي احمقانه، و پندارهاي تسويه كننده و آرزوهاي ساديسمي، با روح انسان هاي شرافت مند سازگار نيست.

انگيزه ام در اين كتاب ارزيابي هنري رمان نيست. نويسنده آن هم چون خواننده اش به خوبي در مي يابد كه اين كتاب از نظر هنري بی ارزش است. انگيزه نويسنده كينه توزي و دشمني عليه قرآن كريم و پيامبر وهمسران و يارانش و ساير مسلمانان بوده، و دگرگون كردن موازين و ارزشها معيارهايي است. همچون همگان از بي تعهدي و بي مسئوليتي و نداشتن هرگونه نه مروت و شرافت و وجدان، و بيهوده گوييهاي اين درنده كه همچون نابينايان راه گم كرده مي باشد شگفت زده شدم....

خلاصه ي آن چنين است: يك يهودي اسلام آورد، شنيد كه پيامبر مي گويد: آيا لات و عزي و منات آن سه ديگر را ديديد و اين كه گفت: آنها غرانيق – طايران بلند پروازند و شايد امري به شفاعت آنها باشد- همگان مسلمان و مشرك سجده كردند پيامبر متوجه شد و يا جبرئيل او را بر اشتباهش متوجه نمود لذا آن را اصلاح كرد.

در جايي از اين كتاب آمده است: كه قرآن ساختگي است و دست آوردمحمد با دستياري جبرئيل است. و وقتي جبرئيل وهم و خيال است، لذا فقط دست آورد محمد است، و جز قراردادهاي بازرگاني سودمندي است كه اين مردتاجرپيشه با دوست خیالی خود امضاء كرده، است....

زندگي نامه سلمان رشدي

سلمان رشدي كيست؟ چرا دشمن اسلام است؟
بدون شك عوامل بسياري گرد مي آيند و شخصيت فرد را مي سازند، اما تمام اين عوامل را مي توان به سه عامل محوري، وراثت، محيط و جامعه خلاصه كرد: با اين كه سلمان رشدي انديشمند ارجمندي نيست كه بحث گسترده اي درباره اش بنماييم، و به او اهميت دهيم. و درباره اش به بحث بنشينيم، اما به دليل وفااري به روش پژوهش علمي، او را همچون ديگران بدون پيش داوري و همراه با امانت داري علمي ارزيابي مي كنيم تا با بهره گيري از روشي منطقي به حقايق علمي دست يابيم. و آن را در اختيار خواننده قرار دهيم.

سلمان رشدي از مادر و پدري هندي در شهر بمبئي، در هندوستان در سال 1947 ميلادي زاده شد. پدرش انيس رشدي كه در گذشته مسلمان بوده اما در اواجز بهائي شده بود، بهائيت مذهبي است كه پيدايش آن از ايران است . پس از پايان يافتن فتنه بابي ها، بهائيت وارت آن شد، و انيس رشدي، پدر سلمان شايد انساني مودب و وارسته اي باشد، اما باور و اعتمادش نسبت به پيامبر به شدت آشفته و درهم مي باشد.

سلمان رشدي تحصيلات ابتدايي خود را در مدارس صليبي ها زير نظر مبشرين مسيحي كه هميشه پيش قراولان استعمارند، به اتمام رساند. مبشران مسيحي در هند با بهره گيري از تمام شيوه ها و تجربيات ديگر مبشران فعال شده، و از تمام روش هاي استعماري بهره گرفتند و ملتهايي را تحت سلطه قرار داده تا مردم آن ديار خود را هم چون كودكان خردسال، در برابر بزرگان انگليس احساس كنند. پس از پايان جنگ ميان پاكستان و هند بسياري از خانواده ها از جمله خانواده ي سلمان رشدي به بريتانيا مهاجرت كردند....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب رد شیطان

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات