ردگونه ؛ شاهزاده خانم پارتی

ردگونه ؛ شاهزاده خانم پارتی

نویسنده: پیر کورنی
مترجم: محمد علی معیری
ناشر: بنگاه ترجمه و نشر کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 150
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روشکدار - سال انتشار: 1358 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : عالی ~ درحد نو

 

مروری بر کتاب

تراژدی در پنج پرده

پی یر کورنِی ( 1606 - 1684 ) تراژدی نویس مشهور اهل فرانسه که بنیان گذار تراژدی فرانسوی نامیده شده است. آثار کورنی از نظر نوشتاری سبکی فاخر دارند و از نظر مضمون متنوع و غنی‌اند.

قهرمانی، شرافت نفس، درستکاری و اراده شخصیت‌های اصلی، وضعیت دشوار آن‌ها برای انتخابی سرنوشت‌ساز میان دو عامل متفاوت و حیاتی (مانند مقابله عشق و شرافت و یا عشق و آزادی) از ویژگی‌های آثار کورنی است. 

سبک نگارشی کورنی اساساً کلاسیک است، اما کورنی چنان که در قبل به آن اشاره شد، چندان به قوانین تراژدی کلاسیک پایبند نبود و تا حدودی به سبک باروک گرایش داشت.

جالب است که بسیاری از نمایشنامه‌نویسان پس از عصر حیات کورنی با الهام از سبک او نوشتن را شروع کردند که در منابع تخصصی صفت «کورنلی» به نویسندگان داده شده است. 

«ملیت»، «ال ‌سید»، «هوراس»، «پولوئئوکتوس»، «دروغگو»، «رودوگونه»، «نیکومد»، «پرتاریت»، «میدان سلطنتی»، «خیال کمیک»، «اویدیپوس»، «آگسیلائوس»، «سینا»، «اوتون»، «آتیلا» و «سورنا»، نام تعدادی از مشهورترین نمایشنامه‌های این نویسنده شهیر و ماندگار فرانسوی است. کورنی از میان تمامی آثار خود بیشتر به نمایشنامه «ردگونه: شاهزاده خانم پارتی» علاقه داشت. 

نویسنده در این اثر نمایشی، از رسوم زشت مردم زمان خود انتقاد می‌کند و به آنان سخت می‌تازد که برای به دست آوردن هیچ، عمر و ثروت خود را در دادگاه‌ها به باد می‌دهند.

او قاضی مضحک و شاکی مسخره‌ای را معرفی می‌کند که هریک به نوبه‌ی خود گمان می‌برند، بدون صدور رای و تقویم دادخواست، زندگی برایشان مفهومی ندارد و وکلای دعاوی را به باد انتقاد می‌گیرد که برای به دست آوردن موفقیت خود در ساده‌ترین دفاعیات به عبارت‌پردازی و به کاربردن جملات کش‌دار و دهن‌پرکن بی‌نتیجه، وقت خود و دادگاه را تباه می‌سازند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ردگونه ؛ شاهزاده خانم پارتی

  • 300,000ریال

برچسب ها: پیر کورنی, محمد علی معیری, نمایشنامه فرانسوی, داستان های کلاسیک, کتاب های نایاب, کتاب ردگونه ؛ شاهزاده خانم پارتی