كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
رباعیات عمر خیام زیر نظر یوگنی برتلس

رباعیات عمر خیام

نویسنده: عمر خیام نیشابوری 
تصحیح : رستم علییف , محمد نوری عثمانف,یوگنی برتلس
ناشر: گام
زبان کتاب: فارسی 
تعداد صفحه: 96
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1361 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو ؛ جلد کتاب رنگ پریدگی دارد

 

مروری بر کتاب 

عُمَر خَیام نیشابوری ؛ غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خیام نیشابوری؛ زاده" ۲۸ اردیبهشت ۴۲۷ خورشیدی در نیشابور - درگذشته ۱۲ آذر ۵۱۰ خورشیدی در نیشابور؛ که خیامی و خیام نیشابوری و خیامی النیسابوری هم نامیده شده‌است، فیلسوف، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و رباعی سرای ایرانی در دوره سلجوقی است.گرچه پایگاه علمی خیام برتر از جایگاه ادبی او است و لقبش «حجهالحق» بوده‌است؛ ولی آوازه وی بیشتر به واسطه نگارش رباعیاتش است که شهرت جهانی دارد.

افزون بر آن‌که رباعیات خیام را به اغلب زبان‌های زنده ترجمه نموده‌اند، ادوارد فیتزجرالد رباعیات او را به زبان انگلیسی ترجمه کرده‌است که مایه شهرت بیشتر وی در مغرب‌زمین گردیده‌است.یکی از برجسته‌ترین کارهای وی را می‌توان اصلاح گاهشماری ایران در زمان وزارت خواجه نظام‌الملک، که در دوره سلطنت ملک‌شاه سلجوقی (۴۲۶ - ۴۹۰ هجری قمری) بود، دانست.وی در ریاضیات، علوم ادبی، دینی و تاریخی استاد بود.

نقش خیام در حل معادلات درجه سوم و مطالعات‌اش درباره اصل پنجم اقلیدس نام او را به عنوان ریاضی‌دانی برجسته در تاریخ علم ثبت کرده‌است.ابداع نظریه‌ای درباره نسبت‌های هم‌ارز با نظریه اقلیدس نیز از مهم‌ترین کارهای اوست

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

رباعیات عمر خیام زیر نظر یوگنی برتلس

  • ناشر: گام
  • کد کتاب: 117196 - 103/1
  • موجودی: در انبار
  • 400,000ریال

برچسب ها: عمر خیام نیشابوری, رستم علییف, محمد نوری عثمانف, یوگنی برتلس, شعر فارسی, خیام, کتاب رباعیات عمر خیام زیر نظر یوگنی برتلس, رباعیات عمر خیام