کتاب رباعیات خیام با خط استاد نژادفرد لرستانی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب شعر انتشارات علم

رباعیات خیام 

نویسنده: عمر خیام نیشابوری - حسین الهی قمشه ای
ناشر: انجمن خوشنویسان - علم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 60
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1380 


مروری بر کتاب

 با خط استاد اسماعیل نژاد فردلرستانی

رباعیات خیام نام مجموعه اشعار غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خیام نیشابوری مشهور به خیام در قالب شعری رباعی است که در سده‌های پنجم و ششم هجری به زبان فارسی سروده شده‌اند و عمدتاً بیانگر دیدگاه‌های فلسفی او می‌باشند.
این اشعار در زمان حیات خیام به واسطهٔ تعصب مردم مخفی بوده و تدوین نشده و تنها بین یکدسته از دوستان همرنگ و صمیمی او شهرت داشته و یا در حاشیهٔ جنگ‌ها و کتاب‌های اشخاصی بطور قلم‌انداز چند رباعی از او ضبط شده، و پس از مرگش منتشر گردیده‌است. به همین خاطر در تعداد این رباعی‌ها و نیز حقیقی یا جعلی بودن بعضی از آن‌ها اختلاف نظر وجود دارد.

ویژگی جالبی که در شعر خیام نمایان است این است که وی با دقت نظر خاصی از لغات عربی در شعرش استفاده کرده، یعنی یا کاملاً فارسی‌گو بوده و یا مانند فردوسی تا آنجا که توانسته کلمات متداول عربی در فارسی را هم استفاده نکرده و با بهره‌گیری از تنها یک یا چند لغت عربی در شعرش مفهوم خاصی را القا کرده‌است. این ویژگی کاملاً در مفهوم شعری خیام نمایان‌است. این کار خیام از آن‌رو قابل توجه‌است که در گذشته، زبان عربی را حتی می‌توان به نوعی زبان رسمی ایران دانست چرا که تمام کتب علمی و مذهبی، به زبان عربی نوشته می‌شده و همان‌طور که دیده می‌شود حتی قرن‌ها بعد از خیام نیز اشعار شاعران ایرانی مملو از لغات عربی‌است و این خود ممیزی است که خیام و فردوسی را از دیگر شاعران ایرانی تمییز می‌دهد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

رباعیات خیام با خط استاد نژادفرد لرستانی

  • ناشر: علم
  • کد کتاب: 69325 - 63/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: عمر خیام نیشابوری, حسین الهی قمشه ای, اسماعیل نژاد فردلرستانی, شعر فارسی, خیام, کتاب رباعیات خیام با خط استاد نژادفرد لرستانی