دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

راه سوم در ایران و غرب

راه سوم در ایران و غرب

نویسنده: عباس شادلو
ناشر: حکایت قلم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 436
اندازه کتاب: رقعی  - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

این کتاب به بررسی صف‌بندی نیروهای سیاسی ایران امروز و ذکر ادله‌ی وجودی نیروهای جریان سوم در آینده‌ی سیاسی ایران اختصاص یافته است. در پایان نیز، راه سوم در ایران و غرب با ذکر تاریخچه و تبارشناسی آن ارزیابی گردیده است.

نیروهای سیاسی که بر عدم تعهد خود به دو یا چند قطب قدرت، اصرار دارند و راه اعتدال و میانه‌روی سیاسی را برگزیده‌اند، جریان سوم نام گرفته‌اند. با رجوع به شواهد و قراین می‌توان گفت: به ظن قریب به یقین در آینده صحنه‌ی رقابت سیاسی ایران، شاهد حضور جریان‌های مستقل که از آن‌ها "جریان سوم" یاد شده، خواهد بود. بسط مردم‌سالاری طی سال‌های آتی اوضاع سیاسی را به سمتی پیش خواهد برد که محدود ساختن انتخاب مردم به تنها دو گزینه، غیرممکن خواهد بود.

بنابراین تلاش هر کدام از جناح‌های سیاسی عمده برای محدود ساختن رقابت بین خود و جناح مقابل در سال‌های نه چندان دور به سهولت ممکن نخواهد بود و گرایش به سمت جریان‌های دیگر فزونی خواهد گرفت. نکته‌ی مهم دیگر آن که جریان سوم در آینده پرداخته و گسترده‌تر از آن خواهد بود که محدود به چند گروه یا حزب مشخص باشد، بلکه این جریان فراگیر به تدریج از پایین هرم قدرت شکل گرفته و وارد رقابت‌های سیاسی خواهد شد. در این خصوص می‌توان نتیجه‌گیری کرد که سه گروه مبلغ جریان سوم هر یک به نوعی بخش کوچکی از طیف بزرگ جریان سوم را دربرمی‌گیرد و منعکس‌کننده‌ی تمام دیدگاه‌های این جریان نیستند"

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات