منو
سبد خرید

راه رشد غیر سرمایه داری

راه رشد غیر سرمایه داری
درحال حاضر موجود نمی باشد
راه رشد غیر سرمایه داری
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 114032 - 41/1
  • وزن: 0.10kg
60,000 ریال

راه رشد غیر سرمایه داری

نویسنده: کنراد ملکرز
ناشر: به پیش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 24
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1355 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

مارکس و لنین - تئوری روسی

در واقع نظریه «راه رشد غیر سرمایه‌داری»، اولاً نظریه‌ای توصیفی است و نه تجویزی، دوم اینکه نظریه‌ای است در حوزه سیاست خارجی خودِ کشور شوروی و نه نظریه‌ای اقتصادی ناظر بر کشورهایی مانند ایران. اهمیت این نظریه در جایگاهش در تبیین سیاست خارجی کشور شوروی است در دوران جنگ سرد.

ر. الیانفسکی مبدع این نظریه که اول بار در سال ۱۹۴۹ منتشر شد و سپس در سال ۱۹۵۶ مورد بازبینی قرار گرفت، بر این نظر بود که اتحاد جماهیر شوروی باید در نوع رابطه خود با کشورهای جهان سه روش متفاوت را بسته به آن که کشورِ مربوطه در اردوگاه سوسیالیسم قرار داشته باشد یا در اردوگاه سرمایه‌داری؛ و یا نه در این باشد و نه در آن پیش گیرد.

الیانفسکی سپس به توصیف مورد سوم می‌پردازد و علاوه بر تأکید بر تعدد الگوهای رشد به این مسئله مهم اشاره می‌کند که در آن کشورهایی از جهان سوم که علیه استعمار غرب یا دولت‌های وابسته به غرب انقلاب کرده‌اند تمایل و گرایشی به عدم پیروی از الگوی اقتصادی غربی وجود دارد که خود را در مصادره اموال سرمایه‌داران و تمایل به گسترش حضور دولت در اقتصاد نشان می‌دهد.

هر چند این کشورها دارای اقتصادی «سوسیالیستی» نیستند، اما وجود این گرایشِ ضد سرمایه‌داری موجه می‌سازد که دولت شوروی با این کشورها رفتاری متفاوت با کشورهای بلوک سرمایه‌داری داشته باشد و کاری کند که آنها به گسست کامل از این کشورها ترغیب شوند. به عنوان مثال از طرف شوروی کمک تسلیحاتی دریافت کنند یا رابطة نمادین گسترده‌تری از طریق اعطای وام و مشاوره و غیره دریافت دارند.

جالب توجه آن که در مقالة اول، اولیانفسکی شروط سیاسی‌ای را برای این مددرسانی در نظر گرفته بود که عمده‌ترین آنها، آزاد بودنِ فعالیت‌های سندیکاهای کارگری و همچنین احزاب و به ویژه احزاب چپ بودند. اما در مقاله دوم از این شروط خبری نیست و همان گرایش اقتصادی، کفاف توجیه حمایت شوروی را می‌داد. به این معنا نظریه راه رشد غیر سرمایه‌داری، توصیه تئوریکی بود به زمامداران شوروی سابق برای جهانگشایی از طریق تکیه بر حکومت‌هایی که پس از جنگ دوم جهانی از حیطه استعماری خارج می‌شدند. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات