منو
سبد خرید

راه دشوار مقاومت فلسطین

راه دشوار مقاومت فلسطین
-20 %
راه دشوار مقاومت فلسطین
120,000 ریال
150,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 65578 - 80/6
  • وزن: 0.30kg

راه دشوار مقاومت فلسطین

نویسنده: ریاض نجیب الریس
مترجم: حمید فرزانه
ناشر: اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 270
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

کتابی که پیش رو دارید داستان یک فاجعه است داستان فاجعه یک انسان و یک ملت و یک سرزمین.و به این علت است که در عمق فاجعه با مابستگی پیدا می کند:با انسانهای ما با ملت ما و با سرزمین ما...

اگرچه گروههای فلسطینی پیش از جنگ شش روزه ۱۳۴۶ ش/ ۱۹۶۷ برای مبارزه با اسرائیل فعال بودند، ابتکار اصلی مبارزه با اسرائیل در دست دولتهای عربی بود. در ۱۳۴۳ ش/ ۱۹۶۴، سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف)، به عنوان سازمانی در بر گیرنده بسیاری از گروههای مبارز فلسطینی، شکل گرفت؛ اما، این سازمان در جنگ شش روزه نقش چندانی نداشت. این جنگ افزون بر زیانهای مادّی، ضربه روانی بزرگی به اعراب وارد کرد و ملی گرایی عربی را در بحران فرو برد و نقطه عطفی در تاریخ اندیشه عربی شد.

این جنگ فلسطینیان را از دولتهای عربی ناامید کرد و آن‌ها را به سوی ایجاد سازمانهایی برای رسیدن به آمال خود رهنمون ساخت. از سوی دیگر، جوّ بین المللی انقلابی در دهه ۱۳۴۰ ش/ ۱۹۶۰ عموماً چپ گرایانه بود و گروههای انقلابی و مبارز متأثر از مارکسیسم ـ لنینیسم بودند. این تأثیرپذیری فراتر از پیروی در اندیشه بود و گروههای چپ از کمکهای مالی و تسلیحاتی و آموزشی و سیاسی اردوگاه چپ نیز بهره می‌بردند. این عوامل زمینه های شکل گیری گروههای چپ و مارکسیست را در بین فلسطینیان مبارز فراهم ساخت.

جبهه خلق از درون جنبش ملی گرای عرب بیرون آمد، جورج حبش همراه با نایِفْ حواتْمِه ــ که هر دو از دانشجویان فلسطینی دانشگاه امریکایی بیروت بودند ــ این جبهه را تأسیس کردند. شعارهای این جبهه، اتحاد عربی، آزادی فلسطین و انتقام از صهیونیسم بود. شکست ۱۳۴۶ ش /۱۹۶۷ باعث از بین رفتن اعتماد جنبش به رژیمهای سوریه و مصر و کاهش اقتدار پان عربیسم شد، ازاین رو، آنان در مقام ایجاد سازمان جدیدی برای پیگیری اهداف خود بر آمدند.در آبان ۱۳۴۶/ نوامبر ۱۹۶۷، با به هم پیوستن چند گروه فلسطینی، الجبهه الشَعبیه لتحریر فلسطین (جبهه خلق برای آزادی فلسطین) به رهبری جورج حبش شکل گرفت.

این گروهها عبارت بودند از جبهه آزادیبخش فلسطین، که یک گروه کوچک فلسطینی به رهبری احمد جبرئیل بود؛. و رهبر آن، نایف حواتمه، عضو جنبش ملی گرای عرب بود. جبهه خلق پیرو اندیشه مارکسیسم ـ لنینیسم است و از دید آنان انقلاب فلسطین بخشی از انقلاب جهانی برضد امپریالیسم و صهیونیسم و ارتجاع است، ویلیام کوآنت، «ابعاد سیاسی و نظامی جنبش ملی معاصر فلسطین»، در تاریخ انقلاب فلسطین. اعضای این جبهه خواهان کشوری هستند که در آن یهودیان و غیریهودیان، بدون توجه به نژاد و رنگ و مذهب و جنسیت، حقوق مساوی داشته باشند.

در گذشته، آنان بر عدم امکان هم زیستی با رژیم صهیونیستی و ضرورت نابودی آن، به عنوان تنها شرط برقراری صلح عادلانه و پایدار در منطقه، تأکید می‌کردند. به باور آنان تنها راه مبارزه با دشمن صهیونیستی مبارزه مسلحانه است. در عین حال، امکان جنگ فوری و همه جانبه اعراب با اسرائیل را، به سبب ضعف قوای نظامی اعراب در برابر اسرائیل، نفی می‌کنند و اندیشه جنگ طولانی مدت چریکی و فرسایشی با اسرائیل را تبلیغ می‌کنند

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب