كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
راهنمای تفکر نقادانه

راهنمای تفکر نقادانه

نویسنده: ام نیل براون - استوارت ام کیلی
مترجم: کورش کامیاب
ناشر: مینوی خرد
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 308
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 3 

 

مروری بر کتاب 

پرسیدن سوال های به جا

ما آدم ها در زندگی روزمره مدام با نواع و اقسام ادعاها مواجه می شویم. این ادعاها معمولا به قصد شکل دادن به ا فکار و اعمال ما مطرح میشوند. یعنی کسانی که ادعاها را مطرح میکنند میخواهند ما عقیده ای را بپذیریم یا کاری را انجام دهیم.

تفکر نقاد یا Critical Thinking یک فرایند شناختی فعال و هدفمند و سازماندهی شده است که فرد از این فرایند به منظور آزمودن دقیق تفکر خود و دیگران و روشن کردن برداشت و بهبود درک خود از وقایع استفاده می کند. آنچه تحت عنوان نقد به کار گرفته می شود به معنای سوال کردن، ارزشیابی و روشنگری است.

تفکر نقاد از ترکیب پنج فرایند زیر تشکیل شده است:

۱- تفکر فعالانه: استفاده فعالانه از هوش، اطلاعات و توانایی ها به منظور مواجهه موثر با موقعیت های زندگی.

۲- وارسی موقعیتها توسط پرسشهای اکتشافی: یکی از جنبه های مهم تفکر نقاد، وارسی موقعیت ها به وسیله سوالات مختلف است. در واقع توانایی طرح سوالات مناسب از جمله سوالات مربوط به اطلاعات، کاربرد، تجزیه و تحلیل، ترکیب و ارزشیابی، یکی از قویترین ابزارهای تفکر است.

۳- مستقلانه اندیشیدن: عبارت است از ادغام نظر خود در ساختارهای اجتماعی بدون فدا کردن استقلال یا خودمختاری شخص.

۴- نگاه کردن به موقعیت از زوایای گوناگون: در این قسمت موضوع مطرح شده از دیدگاههای مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.

۵- ارائه نظرات و ایده ها به روشی سازمان یافته و به دور از قضاوت و سایر موانع ارتباطی موثر، بخش دیگری از تفکر نقادانه را تشکیل می دهند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

راهنمای تفکر نقادانه

  • 455,000ریال

برچسب ها: ام نیل براون, استوارت ام کیلی, کورش کامیاب, روانشناسی اجتماعی, روانشناسی تفکر, تفکر, فلسفه اجتماعی, کتاب راهنمای تفکر نقادانه