كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
راهنمای بذور اصلاح شده سبزی

راهنمای بذور اصلاح شده سبزی

نویسنده: هوشنگ گلسرخی 
ناشر: وزارت کشاورزی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 65
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1342 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

مصور

کاشت و پرورش محصولات باغبانی از جمله گلها و گیاهان زینتی ، گیاهان دارویی و سبزیجات و صیفی جات در دنیا یکی از مناسب ترین روشهای کسب درآمد و ایجاد ارزش افزوده است و بذر بعنوان اصلی ترین ماده اولیه تولید در این بخش بشمار می آید. تامین بذر با خلوص ژنتیکی بالا و داشتن خصوصیات مناسب منجر به افزایش میزان تولید قابل فروش و کاهش هزینه های مبارزه با آفات و بیماریها می گردد و صرفه جویی زیادی را برای تولید کنندگان در مسیر تولید محصولاتشان به ارمغان خواهد آورد. امروزه در کشور عزیز ما ایران عمده بذر مصرفی در بخشهای مختلف تولید محصولات باغی وارداتی بوده و با شرایط بومی کشور ما سازگاری کاملی ندارند. از طرفی هزینه های بالایی برای تهیه آنها پرداخت می گردد که درصورت راه اندازی مراکز اصلاح و تولید بذر در داخل کشور می توان با قیمت مناسب بذور با کیفیت را در اختیار مصرف کنندگان قرار داد.

در این طرح تلاش بر اینست تا با استفاده از نتایج تحقیقات انجام شده تیم همکار در 5 سال گذشته ، تولید بذور اصلاح شده سبزیجات و صیفی جات در مرحله اول ، گیاهان زینتی در مرحله دوم و گیاهان دارویی در مرحله سوم صورت پذیرد. بذور تولید شده دارای خصوصیات ژنتیکی مناسبی از جمله تولید متوسط بالا و مقاومت به بیماریها و آفات مهم کشور ایران را خواهند داشت. بعنوان مثال بذر خربزه با مقاومت به آفت مگس خربزه که یکی از پر مصرف ترین بذور در استان خراسان رضوی است، با تلاقی ارقام پر محصول و پر طرفدار خربزه در ارقام وحشی و مقاوم آن بدست آمده است که تولید انبوه آن در این طرح پیش بینی شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

راهنمای بذور اصلاح شده سبزی

  • 0ریال

برچسب ها: هوشنگ گلسرخی, کشاورزی, بذر, اصلاح بذر, کتاب راهنمای بذور اصلاح شده سبزی