منو
سبد خرید

رانده و مانده

رانده و مانده
درحال حاضر موجود نمی باشد
رانده و مانده
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 123722 - 107/2
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 35
0 ریال

رانده و مانده

نویسنده: آنیتا دسای
مترجم: مهدی غبرائی
ناشر: آهنگ دیگر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 268
اندازه کتاب: رقعی  - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1

 

 مروری بر کتاب 

نويسنده در بخش اول رمان خانواده اي هندي را توصيف مي كند كه پسر آنها براي تحصيل به امريكا رفته است.و در بخش دوم توصيف امريكا در برخوردش با پسر خانواده يا بهتر بگوييم توصيف پسر در برخوردش با امريكاست.در بخش اول «اوما» شخصيت كليدي است دختري كه در يك خانواده ي هندي ، اسير تفكرات پدر و مادر خود است و مترصد فرصتي براي مقابله با آنها.«دساي» اين دختر را نماينده ي جغرافيايي كرده است كه در آن زندگي مي كند(همان دختر) «اوما» در خانواده ي خود پيش از آنكه انساني باشد جداگانه ،بيشتر موجودي است كه بايد تابعيت محض پدر و مادر و باور هاي آنها را بپذيرد و اين ذهن نويسنده را براي خلق چنين رماني آبستن مي كند.

اوما دختری سن‌بالا و فرزند بزرگ خانواده است که در کنار آرونا و آرون با پدر و مادرشان زندگی می‌کند. روابط او با اطرافیان از جمله معلم‌های صومعه، دوستان، اقوام و خواهر و برادر و پدر و مادر محور قصه است. اما نویسنده روابط و نوع تعامل «ماما بابا» با اوما را چون چتری وسیع بر سر تعاملات اوما و نوع رفتار او گسترده است. مامابابا همچون دو مأمور پلیس خوب و وظیفه‌شناس بر تمام حالات، حرکات، نظرات و افعال اوما نظارت می‌کنند و این نظارت پلیس‌گونه خود را با تعابیر نگرانی، امر مهم تربیت فرزند و ادای وظیفه پدر و مادری توجیه می‌کنند.

آن‌ها پدر و مادر نگرانی هستند که سنت حسنه نظارت بر فرزندان را از پدر و مادر و آبا و اجداد خود به ارث برده‌اند و هرگونه تمرد از این سنت را به‌مثابه قدرنشناسی فرزندان این دوره زمانه می‌دانند. به‌زعم آن‌ها اوما باید قدردان مامانُ بابای نگران خود باشد، نه این‌که با غرولندهای بی‌جا مانع امر مهم تربیت آبا و اجدادی آن‌ها شود.

آرونا دختر دیگر خانواده از نعمت زیبایی و تیزهوشی بهره‌مند است که می‌تواند زمینه‌های تمرد و جسارت را در او تقویت کند. او به همین دلایل می‌تواند به زودی مرد خوبی را به خود جذب کند و با یک ازدواج موفق و تحسین‌برانگیز به زن کاملی تبدیل شود که هر خانواده‌ای آرزویش را دارد. آرون نیز با نعمت مهم جنسیت به دنیا آمده است! او تنها پسر خانواده است و مرد آینده، و باید از همین امروز برای فردایش برنامه‌ریزی کرد. اما اوما از هیچ‌کدام از این نعمات بهره‌ای نبرده است، پس سهم عمده‌ای از نگرانی ویژه مامابابا نصیب او می‌شود و او باید پذیرای این میراث گران‌قدر باشد.

رانده و مانده اثر نویسنده هندی‌تبار، آنیتا دسای است که روزنامه تایمز او را میراث‌خوار تولستوی نامیده است. او نویسنده آثاری همچون طاووس، صداهای شهر، خداحافظ پرنده سیاه، آتش کوهستان، روشنایی زلال روز و چندین کتاب دیگر است. دسای در سال ۱۹۸۲ برای رمان «ده کنار دریا» جایزه گاردین را برای داستان کودکان به دست آورد. این نویسنده در سال ۱۹۹۹ رانده و مانده با عنوان اصلی «fasting, feasting» را نوشت که در همان سال نامزد جایزه بوکر شد ولی ...

 نامزد جایزه بوکر 1999

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات