كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
راز شهرت صادق هدایت

راز شهرت صادق هدایت

نویسنده: محمدرضا سرشار
ناشر: کانون اندیشه جوان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 199
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

در این کتاب نویسنده کوشیده تا بر اساس گفته های دوستان و طرفداران صادق هدایت و برخی سرشناسان جریان طیف روشنفکری معاصر، نکته های مغفولی از نحوه به شهرت رسیدن صادق هدایت و افرادی مانند او را بیان نماید.در این کتاب شیوه و چگونگی تربیت خانوادگی، ویژگیهای فردی، عوامل تأثیرگذار خارجی و محیطی و... که در تکوین و شکل گیری شهرت صادق هدایت تاثیرگذار بوده اند، به روشنی مورد بازکاوی و استدلال قرار گرفته و برای مستندسازی متن از منابع متعددی که طی نیم قرن اخیر منتشر گردیده اند، استفاده شده است.

به هر پدیده اجتماعی و فرهنگی ، دست کم از دو زاویه متفاوت می توان نگریست ؛ نخست آن که مشهورات زمانه و آنچه از پیشینیان رسیده اکتفا کرد و با آن همنوا شد و ره چنان رفت که رهروان رفته اند. دیگر آن که به میراث آنها مستقل اندیشید ، چون و چرا کرد و در نهایت موضعی درست ، مستدل و قابل دفاع اتخاذ نمود.

یک مشکل اصلی و اساسی هدایت ـ همچون دیگر همفکرانش؛ از راست گرفته تا چپ ـ بی اطلاعی از کنه آموزه ها و اصول اسلامی، بیگانگی با متون مادرِ شیعی، ناآشنایی با مؤمنان و مذهبی های اصیل و آگاه، و نداشتن حشر و نشر و مرآوده با آنان، قضاوت بر اساس مشهورات عوامانه رایج راجع به اسلام و نیز رفتارهای توده مردم عوام بود.

اما به جای آنکه دست کم به خاطر همین ضعف دانش و اطلاعات و ناآشنایی، در چارچوب رسالتی که برای خود در ستیز با این مظاهر احساس می کرد و قائل بود، صرفاً به حمله به همین مظاهر اکتفا کند، به گونه ای با این قضایا برخورد می کرد که حاصل کارش ارائه چهره ای به غایت کریه و مشئوم از اصل اسلام و تشیع و مسلمانان بود.

این امر نیز تنها به علت ناآگاهی هدایت از صورتِ واقعی تعالیم حیات بخش اسلام نبود، بلکه به سبب آن بود که او واقعاً و از اساس، به هجو و هزل و تحقیر و ـ به سهم خود ـ طرد اسلام و تشیع از جامعه ایران کمر بسته بود. از همین رو نیز، در داستان هایش، شاهد ورود او به مباحث جدی اسلامی نیستیم.

فهرست

شهرت مشکوک
سازوکار چهره سازی در دنیای امروز
چرا صادق هدایت؟
دوران های سه گانه اندیشه ای هدایت
علل و موجبات توجه ویژه غربیان به آثار صادق هدایت
چگونگی آشنایی غریبان با آثار هدایت
کفرِ محض
غربزدگی و نفرت از ایران
نیست انگاری
عوامل بیرونی به شهرت رساننده هدایت

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

راز شهرت صادق هدایت

  • 180,000ریال
  • 135,000ریال

برچسب ها: محمدرضا سرشار, نقد ادبی, صادق هدایت, نویسندگان ایرانی, کتاب راز شهرت صادق هدایت