منو
سبد خرید

راجع به صادق هدایت صحیح و دانسته قضاوت کنیم

راجع به صادق هدایت صحیح و دانسته قضاوت کنیم
درحال حاضر موجود نمی باشد
راجع به صادق هدایت صحیح و دانسته قضاوت کنیم
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 53485 - 117/1
  • وزن: 0.70kg
  • UPC: 49
0 ریال

راجع به صادق هدایت صحیح و دانسته قضاوت کنیم

نویسنده: هوشنگ پیمانی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 436
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1330 دوره چاپ: 1 

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی
 

مروری بر کتاب 

 برای هدایت رنج انسان رنج عبث” سیزیف” از اساطیر یونان است که در عرصه تاخت‌وتاز‌ کور نیروهایی بسی مقتدر و بی‌رحم، لگدمال می‌شود. در دوران جنگ هدایت “ افسانه سیزیف”  اثر نویسنده فرانسوی آلبر کامو را که تازه نشر یافته بود به دست آورد وخواند و از آن جمله خواندن آن را  با شوق مستور نشدنی به نگارنده توصیه کرد. سخن کامو درباره پوچی زندگی انسان و مطلوب بودن خودکشی، برای هدایت تازگی نداشت.

استدلال کامو درباره آن‌که انسان در سرای وجود یک” مهمان ناخوانده” است، نظیر استدلال سارتر درباره این‌که “ نای تهی” وجود انسان سرشار از دلهره است، برای هدایت که مدت‌ها بود” بوف کور” را ایجاد کرده بود، سخنان کهنه‌ای بود. در “ بوف کور” همه این‌ها گفته شده بود. هدایت مانند کامو مدت‌ها پیش، خود را “ بوف کور”، یک “ انسان زائد”، یک” انسان غریبه” احساس می‌کرد. نه هدایت و نه کامو نخواستند از نوعی “ مشاهده واقعیت” فراتر بروند. مطلب “ انسان‌های زائد”، مطلب “ تضاد بوف‌های کور با دنیای رجاله‌ها” مطلب مهمی است ولی این مسئله انسان‌شناسی ( آنتروپولوژیک) و زیست‌شناسی( بیولوژیک) نیست. این یک مسئله تاریخی – اجتماعی است و آن را نه از راه خودکشی و اعلام پوچی زندگی، بلکه از طریق تلاش‌های مرارت‌بار دیگری باید حل کرد: رهایی انسان در نبرد اوست.

فهرست
 
زندگانی هدایت از لحاظ ظاهر
دقتی مختصر در امراض روانی
زندگانی هدایت از لحاظ روانکاوی
تعیین ارزش آثار نگرشی
آثار هدایت از لحاظ هنری
تاثیر هدایت در اجتماع
کیفیات فنی آثار هدایت
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات