دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

رابطه هنر با واقعیت

رابطه هنر با واقعیت
درحال حاضر موجود نمی باشد

رابطه هنر با واقعیت

نویسنده: نیکلای چرنیشفسکی
مترجم: مجید امین موید
ناشر: رز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 302
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو 

 

مروری بر کتاب

از دیدگاه زیبایی شناسی

دغدغه سرنوشت هنر در جامعه کنونی، برای بسیاری از ما اهمیت دارد. زیرا با گسترش عقلانیت ابزاری و رشد تکنولوژی شرایط جدیدی بر زندگی حاکم شده است. فیلسوفانی مانند مارتین هایدگر، تئودور آدورنو، والتر بنیامین، ژان بودریار وهربرت مارکوزه کوشیدند تا به دغدغه خود مبنی بر جایگاه هنر در جوامع امروزی و رابطه هنر با تکنولوژی پاسخ دهند.این فیلسوفان به بررسی رابطه هنر با تکنولوژی می‌پردازد.

این‌که جایگاه هنر در جامعه کنونی کجاست؟
آیا هنر در فرایند مبادله‌ای‌شدن ارزشش را از دست می‌دهد و اثر هنری مانند کالاهای دیگر به فروش می‌رسد؟
آیا هنر می‌تواند مصون از سلطه عقلانیت ابزاری و تکنولوژی بر جامعه ، نقش منجی داشته باشد؟
جواب این سوال‌ها را هر یک از فیلسوف ها به طریقی داده‌اند....

چرنیشفسکی در پهنهٔ زندگی ادبی‌اش، همواره در پی همنوا کردن ادبیات روسی با ادبیات خاوری (:شرقی) بوده و از آن میان، شاهنامهٔ فردوسی در شکل بخشیدن به اندیشه‌های فلسفی، تاریخی و انقلابی او، جایگاهی بسزا داشت. این رویکرد نوین در چشم بلندپایگان روسیهٔ تزاری ناخوشایند آمد و از وجودش و گفتارش بیمناک شدند و بدین‌گونه او از آموزش بازماند. به‌دنبال برکنار شدن، وی از نوشتن دست برنداشت و در نوشته‌هایش بر نمایان کردن ارزش‌های برتر سروده‌های خاوری به‌ویژه شاهنامه پای می‌فشرد و الگوهای انقلابی خود را از میان پهلوانان اسطوره‌ای ایران برمی‌گزیند. دادگران دولتی، در پی این زیاده‌روی‌ها او را به سیبری فرستادند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات