منو
سبد خرید

ذکر جمیل سعدی ؛ سه جلدی

ذکر جمیل سعدی ؛ سه جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد
ذکر جمیل سعدی ؛ سه جلدی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 151091- 64/1
  • وزن: 2.50kg
0 ریال

ذکر جمیل سعدی

نویسنده: گروه نویسندگان
ناشر: یونسکو - وزارت ارشاد
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1140
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1364 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب 

مجموعه مقالات و اشعار به مناسبت بزرگداشت هشتصدمین سالگرد تولد شیخ اجل سعدی علیه الرحمه 

تخلص و شهرت ‌سعدی«مصلح‌الدین‌ یا‌ مشرف‌الدین»، مشهور ‌به«شیخ سعدی» یا «شیخ شیراز» است.‌ درباره‌ نام و نام پدر‌ شاعر‌‌ و هم چنین تاریخ تولد سعدی اختلاف زیاد است. ‌سال تولد او را ‌از 571 تا 606 هجری قمری احتمال داده اند‌ و ‌تاریخ‌ مرگش‌ را‌ هم سال ‌های 690 تا 695 نوشته‌اند.‌سعدی در شیراز پای‌ به هستی نهاد ‌‌و هنوز‌ کودکی‌ بیش نبود‌ که‌ پدرش در گذشت. آن چه مسلم است اغلب افراد‌‌ خانواده‌‌ وی ‌اهل علم و دین و‌ دانش بودند .سعدی خود در این مورد می‌ گوید: 

همه ‌‌قبیله‌ من‌ عالمان ‌‌دین‌‌ بودند         مرا‌ معلم عشق ‌تو‌ شاعری آموخت 

آن چه بیش از هر ویژگی دیگر آثار سعدی شهرت‌ یافته‌ است"سهل و ممتنع" بودن است.‌ این صفت‌به این معنی است‌که اشعار و متون آثار سعدی در نظر اول"سهل" و ‌ساده ‌به نظر می ‌رسند ‌و کلمات سخت ‌و نارسا‌ ندارد.‌ در طول قرن های مختلف، همه خوانندگان به‌ راحتی ‌با این آثار ارتباط ‌برقرار کرده‌اند.‌ اما آثار سعدی از جنبه‌‌ دیگری، "ممتنع" هستند‌ و کلمه"ممتنع" در این جا‌ یعنی دشوار‌ و غیرقابل دسترس.‌

وقتی گفته می‌ شود شعر سعدی"سهل و ممتنع" است یعنی در‌ نگاه‌اول، هر کسی ‌آثار‌ او‌ را‌ به ‌راحتی می ‌فهمد‌ ولی وقتی می‌ خواهد‌ چون ‌او سخن بگوید می‌ فهمد‌ که این کار سخت‌ و دشوار‌ و‌ هدفی دست ‌نیافتنی است . سعدی از موسیقی و عوامل موسیقی ‌ساز ‌در سبک و زبان اشعارش سود می ‌جوید. وی اغلب از اوزان عروضی استفاده‌ می‌کند.‌ علاوه‌ بر اوزان عروضی، شاعر به شیوه مؤثری از عواملی بهره می ‌برد که هر‌کدام به‌نوعی موسیقی کلام او را افزایش می ‌دهند؛ عواملی هم چون ‌انواع جناس، هم‌حروفی ‌های آشکار و پنهان، واج‌ آرایی، تکرار کلمات، تکیه ‌های مناسب، موازنه های‌ هماهنگ لفظی‌ در ادبیات،‌ لف و نشرهای مرتب‌ و ...‌‌ استفاده از این عناصر به گونه‌ای هنرمندانه و زیرکانه صورت می‌گیرد‌ که شنونده‌ یا‌ خواننده شعر‌ او پیش از آن که متوجه صنایع‌ به کار رفته‌ در شعر‌ او شود، جذب زیبایی و هماهنگی و لطافت آن ها می‌ شود.

این کتاب شامل مجموع اشعار و  مقالاتی اسن  که به مناسبت مراسم بزرگداشت هشتصدمین زاد رور حضرت سعدی به چاپ رسیده است.که در سه جلد به چاپ رسیده است. در این مجموعه پس از مقدمه با نخستین بخش آنکه به مراسم جلسه افتتاحیه کنگره مزبور اختصاص دارد و شامل پیام ریاست جمهوری اسلامی ایران، پیام مدیرکل سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد (بونسکو) و سخنرانیهای وزیر فرهنگ و آموزش عالی و سرپرست کمیسیون ملی یونسکو در ایران می باشد. ترتیب چاپ مقالات و اشعار در سایر بخش ها بر مبنای حروف الفبای نام خانوادگی نویسندگان و سرایندگان آنها منظم و مدون شده است.

غم زمانه خورم یا فراق یار کشم
به طاقتی که ندارم کدام بار کشم

نه قوتی که توانم کناره جستن از او
نه قدرتی که به شوخیش در کنار کشم

نه دست صبر که در آستین عقل برم
نه پای عقل که در دامن قرار کشم

ز دوستان به جفا سیرگشت مردی نیست
جفای دوست زنم گر نه مردوار کشم

چو می‌توان به صبوری کشید جور عدو
چرا صبور نباشم که جور یار کشم

شراب خورده ساقی ز جام صافی وصل
ضرورت است که درد سر خمار کشم

گلی چو روی تو گر در چمن به دست آید
کمینه دیده سعدیش پیش خار کشم

فهرست

تاثیر تربیت از دیدگاه سعدی/ محمدکریم آزادی
بهداشت از دیدگاه سعدی/ سیاوش آگاه
سعدی و حسن و قبح افعال/ احمد احمدی
خانه و خانواده در آثار سعدی/ احمد احمدی
سعدی و اقبال لاهوری/ نسرین اختر
سعدی، آموزگار قرن/ محمدعلی امامی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات