كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
ذخیره خوارزمشاهی

ذخیره خوارزمشاهی 

نویسنده: اسماعیل بن الحسینی الجرجانی - محمد تقی دانش پژوه - ایرج افشار
ناشر: انجمن آثار ملی - دانشگاه تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 750
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1356 ~ 1344 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

ذخیره خوارزمشاهی کتابی‌است به زبان فارسی در پزشکی نوشته اسماعیل جرجانی. آغاز تألیف آن ۵۰۴ قمری بوده‌است.کتاب تقدیم به قطب‌الدین خوارزمشاه است. ذخیره خوارزمشاهی بزرگ‌ترین کتاب پزشکی به زبان فارسی بود که تا بدان تاریخ نوشته می‌شد. جرجانی خود در باب تفصیل کتاب در مقدمه اثر گوید:

و خاصیت این کتاب تمامی است از بهر آنکه قصد کرده آمده‌است تا اندر هر بابی آنچه طبیب را اندر آن باب بباید دانست از علم و عمل به تمامی یاد کرده آید و معلوم است که بر این نسق هیچ کتابی موجود نیست.و این کتاب چنان جمع کرده آمده‌است که طبیب را اندر هیچ باب به هیچ کتاب دیگر حاجت نباشد و به سبب بازگشتن به کتابهای بسیار، خاطر پراکنده نشود.

جلد دوم : اندر شناختن حالهای تن مردم از تندرستی و بیماری و انواع و اعراض و اسباب آن و شناختن نبض و تفسره و شناختن احوال هر چه از تن مردم بیرون آید چون عرق و نفث و بول و غایظ.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ذخیره خوارزمشاهی

  • 0ریال

برچسب ها: اسماعیل بن الحسینی الجرجانی, محمد تقی دانش پژوه, ایرج افشار, طب سنتی, گیاهان دارویی, ادبیات قدیم فارسی, متنون قدیم, طب قدیم, کتاب ذخیره خوارزمشاهی