كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
دیپلماسی و قتل در تهران

دیپلماسی و قتل در تهران

نویسنده: لارنس کلی
مترجم : غلامحسین میرزا صالح

ناشر: نگاه معاصر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 320
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور - برخی رنگی

 

الکساندر پوشکین در بهار سال 1829 به عزم دیدار با برادرش که در خط مخاصمه روس و عثمانی خدمت می کرد، در حال سفر به قفقاز بود. او به هنگام عبور از کوهستان های منطقه با منظره ای غیر عادی روبه رو شد:
دو ورزاو که به یک گاری بسته شده بودند در سراشیب تند جاده ای کوهستانی پایین می رفتند. تنی چند گرجی همراه گاری راه می سپردند. دو ماه پیش از آن الکساندر سیرگییویچ گریبایدف وزیر مختار روسیه در تهران، با تقریبا همه اعضای سفارتش، به دست گروهی ایرانی خشمگین به قتل رسیده بودند. آن واقعه نقطه اوج دومین جنگ ایران و روس و عهدنامه صلح متعاقب آن به نام ترکمانچای بود.

بسیاری از ایرانی ها با نام گریبایدوف، نماینده روسیه در دربار فتحعلی شاه قاجار، آشنا هستند، زیرا هنوز هم درباره قتل او سخن هایی گوناگون گفته می شود. ظاهر قضیه این است که آلکساندر سرگه یویچ گریبایدوف (۱۷۹۵-۱۸۲۹) به سبب رفتار گستاخانه­اش نسبت به یک زن مسلمان، ظاهراً به تحریک میرزا مسیح مجتهد، در هجوم مردم تهران به سفارت روسیه، همراه با ۳۷ تن از اعضای سفارت کشته شد.

ولی، چنانکه می­دانیم، دراین گونه قضایا همواره جماعتی طرفدار« نظریه توطئه» هستند، و پر واضح است که در چنین ماجرایی، در دوران سلطنت فتحعلی شاه که شاید زمانه شروع جدی رقابت های « همسایگان» ایران – امپراطوری های روسیه و بریتانیا – در این مملکت بود، طبعاً دست انگلیسی ها را در کار می بینند. شاید هم نقش مؤثر گریبایدوف در انتقاد قرارداد تحمیلی ترکمانچای در برانگیختن کینه ایرانیان نسبت به او بی تأثیر نبوده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دیپلماسی و قتل در تهران

  • 200,000ریال
  • 180,000ریال

برچسب ها: لارنس کلی, غلامحسین میرزا صالح, دیپلماسی در ایران, علوم سیاسی, روابط سیاسی ایران, ایران و روسیه, تاریخ سیاسی ایران, قاجار, کتاب دیپلماسی و قتل در تهران