منو
سبد خرید

دیوشناسی ایرانی

دیوشناسی ایرانی
درحال حاضر موجود نمی باشد
دیوشناسی ایرانی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 108513- 200/3
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 35
0 ریال

دیوشناسی ایرانی

نویسنده: معصومه ابراهیمی
ناشر: مولف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 240
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مردم شناسی و فولکور 1

موجودات مافوق طبیعی بخشی از فرهنگ مردم هر جامعه به‌شمار می‌روند. چنان‌که موضوع بخش‌هایی از جهان‌بینی، باورها، پندارها و آیین‌های مردم در جوامع گذشته به موجودات مافوق طبیعی مربوط می‌شود. جهان‌بینی شرق بر این موضوع دلالت می‌کند که جهان پیش از آفرینش انسان‌ها در تصرف و جولان آن‌ها بوده است. با آفرینش انسان آن‌ها ناگزیر به جهان زیرین شتافتند و در همسایگی انسان‌ها زندگی کردند. از همین‌جا دشمنی همیشگی، جدال‌های خونین و انتقام‌جویی آن‌ها از نوع بشر آغاز شد....

در «دیوشناسی ایرانی» 32 موجود خیالی در ایران مانند دیو، جن، آل، غول، نسناس و دوال‌پا را شناسایی و تحلیل‌های تئوریک روی آن‌ها انجام دادم. کتاب با استفاده از منابعی که در متن بارها به آن‌ها ارجاع داده شده،‌ از نظر تئوری و عملی، پژوهشی جدی و جدید به‌شمار می‌رود که علاوه‌بر علمی بودن عامه‌پسند نیز هست.  این کتاب در 9 بخش اصلی آمده و خوشبختانه در ممیزی کتاب مورد خاصی حذف نشده است.

این پژوهش گونه‌ای مردم‌شناسی است. هنگامی‌که باورهای وهمی مردم را بشناسیم، در واقع با بخشی از جهان‌بینی و تاریخ مکتوم آن‌ها که در دسترس نیست،‌ آشنا خواهیم شد. آن‌چه افراد در سده‌های مختلف تاریخی به آن‌ها باور داشتند به نوعی بازگوکننده بینش مردم روزگار کنونی و بخشی از هویت و فرهنگ هر ملتی است اما امروزه این اعتقادات، پس زده شده و به آن عنوان خرافه داده‌اند.

«برقراری رابطه مستقیم میان آیین‌ها، اعمال و مناسک امروزی با باورهای مربوط به دنیای امروز فراموش شده‌اند؛ و یا چون بخشی از باورهای کهن و از دست رفته هستند، امکان نگاه جامع و کامل به پدیده‌های آیینی را از ما سلب کرده‌اند. بنابراین شاید پژوهش حاضر بتواند اندکی از اطلاعات و داده‌های فراموش یا منسوخ شده را بازسازی کند تا تصویری روشن‌تر و واضح‌تر از بخشی از فرهنگ ایرانی را به‌دست آوریم.»

فهرست

دیوشناخت
ماوا و جایگاه
زیانکاری درباره تولید مثل
بچه‌آزاری
عشق و روابط جنسی
خیررسانی
پیکرگردانی و تسخیر
زیانکاری درباره خواب
رماننده‌ها
نتیجه‌گیری
کتابنامه
نمایه

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات