منو
سبد خرید

دیوان گلچین

دیوان گلچین
درحال حاضر موجود نمی باشد
دیوان گلچین
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 98539 - 56/5
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 22
0 ریال

دیوان گلچین

نویسنده: احمد گلچین معانی
ناشر: ما
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 339
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1362 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : درحد نو

مروری بر کتاب 

احمد گلچین معانی (۱۸ دی ۱۲۹۵- ۱۶ اردیبهشت ۱۳۷۹) شاعر، نویسنده و پژوهشگر ایرانی بود.

احمد گلچین معانی در ۱۸ دی ۱۲۹۵، در تهران زاده‌شد. وی در خانواده‌ای مذهبی به‌دنیا آمد. پس از طی تحصیلات، در ۱۳۱۳، به استخدام وزارت دادگستری درآمد و تا ۱۳۳۸ در آنجا مشغول به‌‌کار شد.او از ۱۳۳۰ در کتابخانه ملی نیز خدمت می کرد و بعد از ۱۳۳۸ به‌‌طور تمام‌وقت در کتابخانه مجلس مشغول شد. در ۱۳۴۲ به دعوت نایب‌التویه آستان قدس رضوی، برای تنظیم فهرست کتب خطی آنجا، به مشهد مهاجرت کرد و وی در حین خدمت دولت به تحصیل ادامه داد و از محضر اسستادان مختلف بهره برد.

گلچین معانی از سیزده سالگی در وادی شاعری وارد شد و در نوزده سالگی به عضویت انجمن ادبی حکیم نظامی درآمد و به سلسله استاد فقید، وحید دستگردی پیوست. وی علاوه بر فعالیت‌های علمی و ادبی و هنری و کارهای تحقیقاتی ارزشمند، با مطبوعات نیز همکاری داشت و اشعار فکاهی، سیاسی، انتقادی خود را به روزنامه‌های وقت و هفته‌نامه‌ها و ماهنامه‌ها با امضای مستعار ارائه می‌کرد.

مجموع سروده‌های گلچین معانی بالغ بر ده هزار بیت است که قریب پنج هزار بیت آن شامل فکاهیات و اشعار سیاسی و انتقادی و اجتماعی است. دیوان گلچین شامل غزلیات، قصاید، ترکیبات، مقطعات، مثنویات، رباعیات، مراثی و تواریخ، اخوانیات، مطایبات، فکاهیات و متفرقات است. گلچین معانی به سبک عراقی بیش‌تر علاقه داشت که این نکته در اشعار وی به‌خوبی مشخص است. 

استاد احمد گلچین معانی، سرانجام در روز یک‌شنبه شانزدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۷۹ش پس از هشتاد و چهار سال زندگی سراسر علم و معرفت در مشهد مقدس درگذشت و پیکرش را پس از طواف در حرم مطهر حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، به شهر توس بردند و در مقبره الشعرای خراسان در کنار آرامگاه سخن‌سرای نامی ایران حکیم ابوالقاسم فردوسی به خاک سپردند. این دانش‌مرد بزرگ، نخستین شاعر و محققی بود که در مقبره الشعرای توس مدفون گشت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات