منو
سبد خرید

دیوان کامل نسیم شمال ؛ دو جلدی در یک مجلد

دیوان کامل نسیم شمال ؛ دو جلدی در یک مجلد
دیوان کامل نسیم شمال ؛ دو جلدی در یک مجلد
-10 %
دیوان کامل نسیم شمال ؛ دو جلدی در یک مجلد
دیوان کامل نسیم شمال ؛ دو جلدی در یک مجلد
دیوان کامل نسیم شمال ؛ دو جلدی در یک مجلد
  • موجودی: موجود
  • مدل: 128098 - 86/4
  • وزن: 1.20kg
1,080,000 ریال
1,200,000 ریال

دیوان کامل نسیم شمال 

نویسنده: سیداشرف الدین رشتی - سعید نفیسی
ناشر: سعدی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 624
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 3

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

سید اشرف‌الدین قزوینی (یا حسینی یا گیلانی) (۱۲۸۷ ق. قزوین - ۱۳۵۲ ق. تهران یا ۱۳۱۳ خ.) شاعر، نویسنده و مدیر روزنامه نسیم شمال از روزنامه‌های دوره مشروطیت ایران بود.اشرف‌الدین‌ چنانکه‌ خود گفته‌ است‌ در ۱۲۸۸ ه‍.ق‌/۱۸۷۱م‌ در قزوین زاده‌ شد. نام‌ پدرش‌ را سیداحمد حسینی‌ قزوینی‌ گفته‌اند. در ۶ ماهگی‌ پدر را از دست‌ داد و میراث‌ پدریش‌ غصب‌ شد. این‌ رویداد او و خانواده‌اش‌ را با فقر و تنگدستی‌ روبه‌رو ساخت‌.

اشرف‌الدین‌ تحصیلات‌ مقدماتی‌ را در مدرسه صالحیه قزوین‌ نزد ملاعلی‌ طارمی‌ و ملامحمد علی‌ برغانی‌ صالحی‌ به‌ پایان‌ رساند و سپس‌ رهسپار عتبات‌ شد. در کربلا در درس‌ فقه‌ و اصول‌ میرزاعبدالله‌ و میرزاعلی‌نقی‌برغانی‌صالحی‌ حاضر شد. و پس‌ از حدود ۵ سال‌ به‌ قزوین بازگشت‌.اشرف‌الدین‌ پس از آن در تبریز به‌ ادامه تحصیل‌ پرداخت‌ و نزد استادان‌ آن‌ دیار صرف‌ و نحو، هیأت‌، جغرافیا، هندسه‌، فقه‌، منطق‌ و کلام‌ آموخت‌ و چنانکه‌ خود می‌گوید: با «پیری‌ روشن‌ ضمیر» دیدار کرد که‌ تأثیر بسزایی‌ در حیات‌ روحی‌ و معنوی‌ وی‌ نهاد.

تحول‌ اساسی‌ در زندگی‌ او هنگامی‌ رخ‌ داد که‌ در ۱۳۲۴ ه‍.ق‌ به‌ رشت مهاجرت‌ کرد. اشرف‌ الدین‌ در این‌ سالها با رهبران‌ مشروطیت‌ در گیلان آشنا شد و نخستین‌ شمارهنسیم‌ شمال‌ را به‌ صورت‌هفتگی‌ منتشر ساخت‌.اما نزدیکی‌ وی‌ به‌ برخی‌ از اعیان‌ با نفوذ گیلان‌ چون‌ سپهدار رشتی‌، سردار معتمد و سپهسالار محمدولی خان تنکابنی، سبب‌ درگیری‌ و مشاجرات‌ قلمی‌ او با برخی‌ از روزنامه‌نگاران‌ گیلانی‌ شد.

دست مزن ! چشم ، ببستم دو دست 
راه مرو چشم ، دو پایم شکست

حرف مزن قطع نمودم سخن 
نطق مکن ! چشم ببستم دهن

هیچ نفهم ! این سخن عنوان مکن 
خواهش نافهمی انسان مکن

لال شوم ، کور شوم ، کر شوم 
لیک محال است که من خر شوم 

چند روزی همچو خران زیر بار ؟ 
سر ز فضای بشریت بر آر

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات