منو
سبد خرید

دیوان هاتف اصفهانی

دیوان هاتف اصفهانی
دیوان هاتف اصفهانی
دیوان هاتف اصفهانی
دیوان هاتف اصفهانی
دیوان هاتف اصفهانی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 147272 - 204/2
  • وزن: 0.50kg
500,000 ریال

دیوان هاتف اصفهانی

نویسنده: هاتف اصفهانی
مصحح : وحید دستگردی

ناشر: نگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 245
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 5

کیفیت : نو ؛ لبه عطف کتاب سائیدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

سید احمد حسینی‌ متخلص‌ به‌ هاتف‌اصفهانی از شعرای‌ نامی‌ ایران‌ در عهد افشاریه‌ و زندیه‌ است‌. وی‌ اصالتا از خانواده‌ای‌ آذربایجانی‌ بود ولی‌ در اصفهان‌ بدنیا آمد. سید احمد درکودکی‌ به‌ تحصیل‌ علوم‌ قدیمه‌ و از جمله‌ ادبیات‌ فارسی‌ و عربی‌، طب‌، منطق‌ و حکمت‌ پرداخت‌ و گذشته‌ از علم‌ طب‌ که‌ در آن‌ تسلط داشت‌، به‌ یکی‌ از سرآمدان‌ زبان‌ عربی‌ مبدل‌ گشت‌ و اشعاری‌ به‌ زبان‌ عربی‌ سرود. هاتف‌ در جوانی‌ به‌ سرودن‌ اشعار خود پرداخت‌ و در طول‌ زندگی‌ آرام‌ خود از مدح‌ شاهان‌ و روی‌ آوردن‌ به‌ دربار سلاطین‌ خود داری‌ کرد و بیشتر به‌ مطالعه‌ و حکمت‌ و عرفان‌مشغول‌ بود. وی‌ در سال‌ ۱۱۹۸ درگذشت‌.

هاتف‌ اصفهانی‌ شاعری‌ توانا و مسلط به‌ زبان‌ و ادب فارسی‌ بود. وی‌ از سبک‌ شعرای‌ متقدم‌ ایران‌ به‌ ویژه‌ حافظ و سعدی‌ پیروی‌ می‌ کرد و طبع‌ خود را در تمامی‌ قالبهای‌ شعری‌ اعم‌ از غزل‌، قصیده‌ و رباعی‌، ترجیع‌‌بند و ترکیب‌‌بند آزمود.شهرت‌ عمده‌ هاتف‌ به‌ سبب‌ شاهکار بزرگ‌ ادبی‌ او (ترجیع‌‌بند عرفانی‌) است‌ که‌ در آن‌ هم‌ از حیث حسن‌ ترکیب‌ الفاظ و هم‌ از حیث‌ توصیف‌ معانی‌ داد سخن‌ داده‌ است‌

.وی قصایدش را به شیوه قدما و غزل هایش را به سبک سعدی و حافظ می سرود. اما شهرت او در پنج بند ترجیعش است. میان هاتف، صباحی کاشانی و آذر بیگدلی دوستی دیرینه ای برقرار بوده است. تصحیح دیوان کامل هاتف اولین بار به قلم دکتر وحید دستگردی به عنوان ضمیمه مجله ارمغان به چاپ رسید.

پیش از این مجموعه اشعار هاتف به صورت سنگی و سربی به چاپ رسیده ولی کامل نبوده است. تصحیح حاضر شامل 2000 بیت اشعار فارسی و عربی هاتف و صد بیت از اشعار رشحه دختر هاتف اصفهانی است. پسرش محمد سحاب نیز از شعرای دربار فتحعلی شاه بوده است.

ای فـدای تـو هم دل و هم جــان
وی نثار رهت هـم این و هـم آن
دل فـدای تو چــون تویی دلبر
جان نثار تو چون تویی جانـان
دل رهـانـدن ز دست تو مشکـل
جـان فشانـدن به پـای تو آسان
ساقی آتش پرست و آتش دست
ریخت در ساغر آتش سوزان

فهرست

غزلیات 
ترجیع بند 
قصاید 
مقطعات 
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات