کتاب دیوان محیط قمی ؛ چاپ سنگی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب شعر انتشارات مطبعه چاپ سنگی

دیوان محیط قمی

نویسنده: میرزامحمد قمی
کاتب: محمدجواد بن زین‌العابدین شریفی

زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 230
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1274 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب 

مشتمل برقصاید که بیشتر آنها در مدایح و مراثی حضرات معصومین علیهم السلام می باشد و ترکیب بند و ترجیع بند و تواریخ وفیات و معما و رباعیات و غزلیات. مجموعاً پیرامون دو هزار وپانصد بیت است و« خیر الکلام فی مدایح الکرام » نامیده شده و گویا این نام مخصوص بخش مدایح حضرات معصومین باشد.
 
میرزا محمد قمی متخلّص به «محیط» و ملقّب به «شمس الفصحا» از شاعران خوش قریحه‌ی دوران قاجار است که به سال ۱۲۵۰ ه ق در یکی از روستاهای شهرستان قم متولد شد. تحصیلات خود را در رشته‌ی علوم عقلی و نقلی در قم و اصفهان به پایان رسانید. سپس به تهران آمد و پس از چندی به جانشینی پدر و برادر خویش که زندگی را بدرود گفته بودند، در دستگاه دوستعلی خان معیّر الممالک که در شمار وزیران و مقرّبان حکومت قاجاریه بود به کار تعلیم دوست محمد خان فرزند وی گماشته شد. به علاوه در انجمن شاعران شرکت می‌کرد و اشعار خود را می‌خواند.
 
میرزا محمد در سال ۱۳۱۷ ه. ق. در قم درگذشت و در مزار شیخان قم به خاک سپرده شد. پس از او میرزا حیدر علی مشهور به «مجد الادبا» و متخلّص به «ثریّا» که پدر همسر محیط قمی بود، دیوان او را گردآوری و تدوین کرد. این دیوان در سال ۱۳۶۲ ه ش. در تهران چاپ و منتشر شده است. 
 
 
صبر تو فزون ز ممکنات است حسین‌
خون از عطشت دل فرات است حسین
 
در عرصه‌ی کربلا به مهر شه عشق‌
کاری کردی که عقل مات است حسین

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دیوان محیط قمی ؛ چاپ سنگی

  • 0ریال

برچسب ها: میرزامحمد قمی, محیط قمی, محمدجواد بن زین‌العابدین شریفی, مجد الادبا, شمس الفصحا, شعر فارسی, شعر مذهبی, مرثیه, نوحه, چاپ سنگی, کتاب دیوان محیط قمی ؛ چاپ سنگی