منو
سبد خرید

دیوان قصاید و مثنویات فضولی

دیوان قصاید و مثنویات فضولی
درحال حاضر موجود نمی باشد
دیوان قصاید و مثنویات فضولی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 23428
  • وزن: 0.48kg
0 ریال

دیوان قصاید و مثنویات فضولی
نویسنده: محمد فضولی
ناشر: فردوسی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 480
اندازه کتاب: خشتی - سال انتشار: 1342 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 115890

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب
کلیات هفت جلدی دیوان فضولی

مردم این دیار را با من
اثر شفقت و عنایت نیست
یا در ین قوم نیست معرفتی
یا مرا هیچ قابلیت نیست

اران گذشته بس که کردند
تاراج عبارت و معانی
شد تنگ فضای نظم بر ما
فریاد ز سبقت زمانی

هنگامی که شعرای ایرانی در دربار هند یا داخل ایران شیوه بیانی نوی را پی می ریختند ودردهای زایمانی سبک هندی که از مدتی پیش آغاز گشته بود می رفت تا تولد تازه ای را به مادر ادب فارسی بشارت دهد ، بسیار دور از آن تب و تاب خاوری در باختر آسمان ادب ستاره دیگری نطفه می بست که اگرچه در دست افشانی کواکب شرقی یک چند نادیده ماند ، اما صفحات عراق عرب از همان ابتدا به فروغش تابناک گردید :
محمدفضولی

مولانا حکیم ملا محمد فضولی،‌ شاعر و اندیشمند والا جای شیعه (م- 990 هـ ) در تاریخ ادبیات اسلامی شخصیتی مستثنی دارد. متفکر و شاعر سه زبانه‌ای است که تأثیر عمیقی در تاریخ ادبیات ترکی و عربی و فارسی بر جای نهاده است.

 

نام او محمد، نام پدرش سلیمان بوده است. گفته شده که در سال 910 هـ . در خانواده‌ای شیعی مذهب و آذربایجانی،‌ در جوار مرقد سید الشهدا، در کربلا به دنیا آمده است. از کودکی و کیفیت تحصیلاتش آگاهی‌هایی به دست نیامده است. در جوانی لقب «ملا» گرفته و مشهور به ملا فضولی بوده است. علوم عربی را نزد عالمی به نام رحمت الله و علوم ادبی را نزد «حبیبی» شاعر معروف آذربایجان آموخته و نیز با دختر رحمت الله ازدواج کرده و پسری عالم و شاعر با تخلص فضلی داشته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات