دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

دیوان غزلیات شیخ فریدالدین عطار نیشابوری

دیوان غزلیات شیخ فریدالدین عطار نیشابوری
-27 %

دیوان غزلیات شیخ فریدالدین عطار نیشابوری

نویسنده: فریدالدین عطار نیشابوری
به کوشش : فرشید اقبال
ناشر: اقبال
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 428
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 2 

 

مروری بر کتاب 

«دیوان غزلیات» شیخ فریدالدین عطار نیشابوری از مجموعه گنجینه شیخ عطار براساس نسخ معتبر و موجود توسط هیأت تحریریه سازمان تصحیح و منتشر گردیده است.
در این اثر غزلیات فوق العاده زیبا و تأثیر گذار عطار که همگی عارفانه و عاشقانه است در بیان اسرار و رموز عرفانی است و خواننده علاقمند به اشعار عرفانی می تواند از خواند آنها بهره های روحانی و معنوی وافی و کافی برد...

سخن عطار را، که بحقیقت تریاکیست، با سخن دیگران قیاس نباید کرد که این دو مثلت که از عطار در عالم یادگار ماند: یکی خسرونامه و اسرارنامه و مقامات طیور و دوم دیوان و مصیبت نامه و مختارنامه، در مثمنِ هشت فردوس مُرَبَع نشینانِ (عَلی سُرُرٍ مُتَقابِلین) چون حُجرۂ مُسدَسِ نُحل پر شهد میبینند و حال بیننده بالا میگیرد (وَالعَمَلُ الصالِحُ یرفَعُهُ) بلی مُثَلثی که عطار سازد چنین بود و به بوی آن، زهر از تریاک باز توان شناخت و به چاشنی آن نشان آشنائی بازتوان یافت، بیت:

ز جائی می برآید این سخنها          که جای جان و جانان است تنها


این خود فصلی بود از جنس هر فضیلتی که از هر نوع آدمی صادر گردد. اکنون به انصاف بازآییم و دست امید به دریوزه برهنه کنیم باشد که اصحابِ ذوق ما را به دعای خیر یاد کنند وبه ذکر حسن مشرف گردانند تا حق سبحانه و تعالی به واسطه دعواتِ صالحه بیغرض دوستانِ دین خطِ عفو بر جرایدِ جرایم ما کشد، اِنَهُ وَلِی الاجابَه.

خسرونامه یا داستان هرمز و گلرخ اثری است در قالب مثنوی و داستان گونه و پرماجرا در بیان رموز اسرار عرفانی و روحانی.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات