دیوان غزلیات حافظ ؛ دو زبانه

دیوان غزلیات حافظ

نویسنده: خواجه حافظ شیرازی
ناشر: البرز
زبان کتاب: فارسی - انگلیسی
تعداد صفحه: 648
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار ؛ همراه با قاب - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

گلاسه - مصور - رنگی - قابدار

شرح و تفسیر مهری رحمانی / ترجمه انگلیسی سعید سعیدپور

ندیدم خوشتر از شعر تو حافظ      به قرآنی که اندر سینه داری

کار تصحیح و گزینش غزلیات و ابیات این مجموعه از روی منابع معتبری انجام یافته است که در زیر خواهد آمد: حافظ پرویز ناتل خانلری، حافظ براساس نسخه‌ی نویافته‌ی بسیار کهن به کوشش سیدصادق سجادی، علی بهرامیان و کاظم برگ نیسی، نسخه‌ی محمد قزوینی و دکتر قاسم غنی، حافظ یونسکو و حافظ به روایت شاملو. شرح مختصری که در پایان هر غزل آمده به قصد درک بهتر غزل برای مخاطبانی است که به آشنایی بیشتر با حافظ تمایل دارند.

خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدّین حافظ شیرازی (حدود ۷۲۷ – ۷۹۲ هجری قمری برابر با: ۷۰۶ - ۷۶۹ هجری شمسی)، شاعر بزرگ سده هشتم ایران (برابر قرن چهاردهم میلادی) و یکی از سخنوران نامی جهان است. بیش‌تر شعرهای او غزل هستند که به غزلیات حافظ شهرت دارند.او از مهمترین تاثیرگذاران بر شاعران پس از خود شناخته می‌شود.در قرون هجدهم و نوزدهم اشعار او به زبان‌های اروپایی ترجمه شد و نام او بگونه‌ای به محافل ادبی جهان غرب نیز راه یافت.

هرساله در تاریخ ۲۰ مهرماه مراسم بزرگداشت حافظ در محل آرامگاه او در شیراز با حضور پژوهشگران ایرانی و خارجی بر‌گزار می‌شود.در ایران این روز را روز بزرگداشت حافظ نامیده‌اند

دیوان حافظ که مشتمل بر حدود ۵۰۰ غزل، چند قصیده، دو مثنوی، چندین قطعه و تعدادی رباعی است، تا کنون بیش از چهارصد بار به اشکال و شیوه‌های گوناگون، به زبان فارسی و دیگر زبان‌های جهان به‌چاپ رسیده‌است. شاید تعداد نسخه‌های خطّی ساده یا تذهیب شدهٔ آن در کتابخانه‌های ایران، افغانستان، هند، پاکستان، ترکیه و حتی کشورهای غربی از هر دیوان فارسی دیگری بیشتر باشد.

حافظ را چیره‌دست‌ترین غزل سرای زبان فارسی دانسته‌اند موضوع غزل وصف معشوق، می، و مغازله‌است و غزل‌سرایی را باید هنری دانست ادبی، که درخور سرود و غنا و ترانه‌پردازی است.

با آن‌که حافظ غزل عارفانهٔ مولانا و غزل عاشقانهٔ سعدی را پیوند زده، نوآوری اصلی او در تک بیت‌های درخشان، مستقل، و خوش‌مضمون فراوانی است که سروده‌است. استقلالی که حافظ از این راه به غزل داده به میزان زیادی از ساختار سوره‌های قرآن تأثیر گرفته‌است، که آن را انقلابی در آفرینش این‌گونه شعر دانسته‌اند

در دیوان حافظ کلمات و معانی دشوار فراوانی یافت می‌شود که هر یک نقش اساسی و عمده‌ای را در بیان و انتقال پیام‌ها و اندیشه‌های عمیق برعهده دارد. به عنوان نقطهٔ شروع برای آشکار شدن و درک این مفاهیم، ابتدا باید با سیر ورود تدریجی آن‌ها در ادبیات عرفانی که از سدهٔ ششم و با آثار سنایی و عطار و دیگران آغاز گردیده آشنا شد. از جملهٔ مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به واژگانی چون رند و صوفی و می اشاره کرد.
شاید کلمه‌ای دشواریاب‌تر از رند در اشعار حافظ یافت نشود. کتاب‌های لغت آن‌را به عنوان زیرک، بی‌باک، لاابالی، و منکر شرح می‌دهند، ولی حافظ از همین کلمهٔ بدمعنی، واژه پربار و شگرفی آفریده که برخی آن را ((خالی از مفاهیم دنیوی)) معنی می کنند است که شاید در دیگر فرهنگ‌ها و در زبان‌های کهن و نوین جهان معادلی نداشته باشد.

قدم دریغ مدار از جنازهٔ حافظ                    که گرچه غرق گناه است، می‌رود به بهشت

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دیوان غزلیات حافظ ؛ دو زبانه

  • ناشر: البرز
  • کد کتاب: 97133 - 17/6
  • موجودی: در انبار
  • 550,000ریال
  • 500,000ریال

برچسب ها: خواجه حافظ شیرازی, مهری رحمانی, سعید سعیدپور, شعر فارسی, حافظ, اشعار عرفانی, تاریخ ادبیات ایران, کتاب دیوان غزلیات حافظ