کتاب دیوان عماد خراسانی ؛ ​ دو جلد در یک مجلد فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب شعر انتشارات نگاه

دیوان عماد خراسانی

نویسنده: عماد خراسانی
ناشر: نگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 420
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 3 


مروری بر کتاب 

دو جلد در یک مجلد

آثار عماد خراسانی در حدود سی هزار بیت شعر فارسی است که در اقسام قوالب متداول از قصیده و غزل و مثنوی و قطعه و انواع مسمطات ترکیبی و از این قبیل سروده، گاهی گرایشی به بعضی از ملایمات نو دارد؛ اما اهم و اغلب آثار دلنشین و بدیع او در همان چند نوع مذکور مخصوصا مثنوی و مسمطات ترکیبی و بالأخص غزل است که حاوی لطیف‌ترین اشعار اوست. اگر شعر را در معنای حقیقی‌اش به جای آوریم ( نه فقط فن و صنعت‌گری و مهارت در تمشیت امر و قافیه و کلمات)، بی‌شک عماد در غزل‌سرایی از شاعران برجسته و تراز اول معاصر است و در قیاسی وسیع‌تر، سخن او از این و آن متمایز است.

به خوبی می‌توان فرق گذاشت بین غزل او و دیگران... غزل و غنای عماد چنین حالی دارد و از همین رهگذر است که او برای خویش امتیازی حاصل کرده است. سوز و شور و حال کلام او در غزل‌ها و اشعار غنایی حاکی از صمیمت و صداقتی است که در حقیقت اصل مایه‌ی شعری است.

عمادالدین حسنی برقعی، معروف به عماد خراسانی (۱۲۹۹ یا ۱۳۰۰ - ۲۸ بهمن ۱۳۸۲) شاعر غزل‌سرا و قصیده‌سرای مشهور خراسانی است و از نام‌آوران شعر و غزل معاصر ایران به‌شمار می‌آید

عماد خراسانی به روایت مهدی اخوان ثالث متولد بهار ۱۳۰۰ خورشیدی در توس مشهد است اما خود در مصاحبه‌ای گفته تولدش را بدون هیچ توضیح دیگری در ۱۲۹۹ ثبت کرده‌اند. پدرش «سید محمد تقی معین دفتر» و مادرش «بی بی حرمت» نام داشتند. نسب عماد به احمد بن موسی مبرقع امام محمد تقی جواد می‌رسد و نام کاملش عمادالدین حسن برقعی است.

عماد در ۳ سالگی مادرش را از دست داد و در ۶ سالگی پدرش را و از آن پس تحت سرپرستی پدربزرگ و مادر بزرگ رشد کرد. عماد از ۹ سالگی با تشویق دایی خود، شعرخوانی و سرودن شعر را آغاز کرد. او در جوانی با تخلص «شاهین» یا «شاخص» شعر می‌گفت و سپس تخلص «عماد» را برگزید. تخلص عماد خراسانی را فریدون مشیری برای او انتخاب کرد.عماد یک بار ازدواج کرد اما همسرش هشت ماه بعد درگذشت. او از سال ۱۳۳۱ به تهران رفت. عماد خراسانی فرزندی نداشت و تا آخر عمر تنها زندگی کرد.وی پس از یک دوره بیماری در صبح روز شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۸۲ در تهران در سن ۸۲ سالگی درگذشت.

دلم آشفته آن مایه ناز است هنوز 
مرغ پرسوخته در پنجه باز است هنوز 

جان به لب آمد و لب برلب جانان نرسید 
دل به جان آمد و او برسر ناز است هنوز 

گرچه بیگانه زخود گشتم و دیوانه زعشق 
یار عاشق کش و بیگان نواز است هنوز 

خاک گردیدم و بر آتش من آب نزد 
غافل از حسرت ارباب نیاز است هنوز 

گرچه هر لحظه مدد می دهدم چشم پرآب 
دل سودا زده در سوز و گداز است هنوز 

گر چه رفتی، زدلم حسرت روی تو نرفت 
قصه ما دو سه دیوانه دراز است هنوز 

گر چه رفتی، زدلم حسرت روی تو نرفت 
در ِ این خانه به امید تو باز است هنوز 

این چه سوداست عماداکه تو در سر داری؟ 
وین چه سوزی است که در پرده ساز است هنوز

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دیوان عماد خراسانی ؛ ​ دو جلد در یک مجلد

  • ناشر: نگاه
  • کد کتاب: 81388 - 11/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: عماد خراسانی, شعر فارسی, تاریخ ادبیات ایران, کتاب دیوان عماد خراسانی