منو
سبد خرید

دیوان عثمان مختاری

دیوان عثمان مختاری
موجود نمی باشد
دیوان عثمان مختاری
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 77641 - 103/4
  • وزن: 1.20kg
  • UPC: 145
0 ریال

دیوان عثمان مختاری

نویسنده:  عثمان بن عمر مختاری, جلال الدین همایی
ناشر: بنگاه ترجمه و نشر کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 970
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1341 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : عالی ~ درحد نو ؛ واجد فرمان
 

مروری بر کتاب 

دیوان عثمان مختاری از متون ارزنده و مهم زبان فارسی است. اهمیت این دیوان هم از جهت اشعار استادانه ی آن و احتوای بر لغات کهنه است، هم از جهت تاریخی نیز دارای فواید بسیار است و چون عثمان مختاری قصاید خود را در مدح سلاطین و بزرگان عهد خویش سروده است، نکاتی گران بها درباره ی سرگذشت و احوال رجال و وضع اجتماعی آن زمان از خود به یادگار گذاشته است.

مثنوی شهریارنامه ی او یکی از منظومه های پربهای داستانی ایران قدیم است و از این نظر شایان کمال توجه است. دیوان عثمان با تطبیق نسخه های مختلف کهن تهیه شده است و این مجلد شامل: قصاید، ترکیبات، غزلیات، قطعات، رباعیات و مثنویات است.

حکیم عثمان بن عمر مختاری غزنوی ملقب به "مختار الشعراء"، متخلص به "عثمان" و بعدها "مختاری " از شاعران قرن پنجم هجری است. مختاری که استاد "حکیم سنائی غزنوی" به شمار می رفت، توسط او در مثنوی "کارنامه بلخ" ستوده شد. "نصرالله ابوالمعالی" در ترجمه کلیله و دمنه از اشعار سه تن سود برده است که یکی از آن ها مختاری است. تآثیر شعر مختاری بر سروده های اشخاص دیگری مانند "ظهیر فاریابی" نیز مشاهده می شود که به اهمیت و مرتبه شعر مختاری اشاره دارد. به جهت آن که دیوان کاملی از اشعار مختاری غزنوی برجای نمانده است، "رکن الدین همایون فرخ" با مطالعه نسخه های در دسترس به تکمیل دیوان، تدوین اشعار و تنظیم آن ها همت گماشته است.

نسخه ای خطی از قرن نهم هجری محفوظ در کتابخانه ملی ملک که مجموعه ای متشکل از بیست دیوان از شعرای قرون پنجم تا هشتم هجری است، به دلیل قدمت بیشتر، تعداد ابیات افزونتر و غلطهای کمتر به عنوان نسخه مبنا منظورشده است. تصحیح کنونی تنها از طریق مقابله نسخ صورت پذیرفته و سلیقه شخصی نگارنده در آن منظور نشده است. دیوان موجود نشان می دهد که مختاری که به سبک خراسانی شعر می سرود، بیش ازهر چیز شاعری قصیده سراست. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.