کتاب دیوان طرب و برگزیده دیوان سه شاعر اصفهانی ؛ دو جلدی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب شعر انتشارات فروغی

دیوان طرب و برگزیده دیوان سه شاعر اصفهانی

نویسنده: جلال الدین همایی
ناشر: فروغی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1250
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1342 دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

از خا‌ندان‌ هما‌ی شیرازی-ملک‌ الشعراء محمد حسین‌ عنقا‌، ملک‌ الادبا‌ء محیی‌ الدین‌ محمد سها‌، محمد نصیر ابوالقا‌سم‌ طرب‌

مهاجرت یک خاندان اهل علم و اهل فرهنگ از جایی به جای دیگر، موجی از «فرهنگ» و «تأثیر» را از به شهر جدید وارد می کند.اصفهان از این نوع مهاجرت ها زیاد دیده و سود فراوان از آنها برده است. یکی از این مهاجرت های سودمند مهاجرت «همای شیرازی» شاعر معروف بود که در سن 48 سالگی و در سال 1259قمری از شیراز به اصفهان آمد و سه پسرش عنقا، سها و طرب هر سه در اصفهان متولد شده و هر سه شاعرانی زبر دست گردیدند که چراغ شعر را در اصفهان عصرقاجار روشن گردانیدند.

محمد نصیر ملقب به طرب نیز جلال الدین همایی را بزاد و پرورش داد که مقام و اهمیت علمی او بر همگان آشکار است. جلال همایی، پژوهشگر و اصفهان شناس معاصر، سرانجام در سال 1359ش بدرود زندگانی گفت و در تخت فولاد اصفهان به خاک رفت. از عشق او به خاک اصفهان همین بس که هر ساله بخشی از کتاب ارجمند «تاریخ اصفهان» او توسط دخترش بازنویسی و منتشر می شود. در پست های قبل دو جلد از این کتاب ها معرفی شدند.

در سال 1342 جلال همایی اشعار پراکنده پدرش، طرب، را جمع آوری کرده و دیوان او را به چاپ رسانید. نکته مهم و اساسی آن که این کتاب 723 صفحه آن دیوان اشعار طرب است و 286 صفحه دیگر آن مقدمه ای است که جلال همایی بر آن نگاشته است. این مقدمه آن چنان محققانه و مهم است که می توان گفت بر خود دیوان یا ذی‌المقدمه می چربد! در این مقدمه استاد همایی از پدر بزرگ خویش، پدر و عموهایش سخن گفته و هم زمان با شرح زندگی آنان نکته های بدیعی از تاریخ اصفهان را نیز بازگو کرده است.

اصفهانی که در دست ظل السلطان است و بعد از آن انقلاب مشروطیت حادث می شود و تحولات بسیاری را با خود به همراه می آورد. جلال همایی به توضیح چندی از این حوادث پرداخته است. به قول خود خلاصه حوادث سی ساله اصفهان (از سال 1300ق تا سال 1330 ق )که محیط علمی و ادبی و هنری طرب بوده، را به تصویر کشیده است. خصوصاً چند حادثه ای که خود شاهد وقوع آن بوده است.


عمده ترین این وقایع:
1. مقایسه اوضاع روحانی اصفهان در قرن13 و 14
2. خرابی آثار صفویه و ناامنی و هرج و مرج اصفهان
3. داستان قتل حاج هادی و حاج محمد جعفر خوانساری 4. معجزه سازی هارون ولایت در سال 1329ق .


ناگفته نماند که بسیاری از شخصیت های اصفهان که استادان طرب، شاگردان طرب، دوستان وشعرای هم عصر وی و افراد وابسته دیگر باشند در جای جای مقدمه معرفی می گردند. موضوع دیگر آن که از دل خود اشعار طرب می توان به تصاویری جسته و گریخته از وضعیت اجتماعی اصفهان در آن دوره پی برد.

میرزا ابوالقاسم محمد نصیر متخلص به طرب کوچکترین فرزند شاعر عارف هنرمند، همای شیرازی(1212-1290ق) و پدر استاد جلال الدین همائی(1278-1359ش)است.ولادتش در اصفهان روز شنبه دوازدهم ذی القعده سال 1276 هجری قمری است، هنوز به سن بلوغ نرسیده بود که در 14 سالگی پدرش را از دست داد و تحت تربیت برادران بزرگنرش "عنقا" و "سها" که از اساتید مسلم شعر و ادب بودند قرار گرفت. طرب نیز قولا وعملا آنها را به چشم پدر می دید و ادب و سپاسگزاری می کرد چندان که تا سن 33 سالگی که برادرش فوت شد(1308) در پیش ایشان بدون اجازه نمی نشست و یا در حضور ایشان قلیان نمی کشید.

قدیمی ترین شعری که از طرب به ما رسیده مربوط به دوران 13 سالگی اوست و از آن به بعد اشعار مختلفی سروده که دیوانی بیش از 12000 بیت دارد بزرگترین استاد شعر و شاعری طرب در درجه اول همان برادران بزرگترش"عنقا" و "سها" بوده اند که اشعار ابتدائی او را تصحیح می کرده اند و دقایق سخن سنجی را به وی می آموختند. با استنساخ چهار مقاله نظامی و انیس العشاق و حفظ کردن منتخب اشعار فصحای قدیم و دواوین مختلف با شیوه های استادان سلف آشنا میگردیده و قواعد اصلی عروض و قافیه و بدیع را از روی کتاب «عروض سیفی» و «حدائق السحر» رشید وطواط و « براهین العجم» سپهر کاشانی آموخته است.

باری بعد از آنکه در شاعری به حد رشد رسید در انجمن های ادبی که با حضور جمعی از اساتید کهن هم چون "مسکین" و "پرتو" و " آشفته" و "ساغر" و " عمان سامانی" تشکیل شده ، شرکت می کرده است و خود عضو انجمن حقایق بوده که شاعرانی نظیر "منعم" و " بزمی" و " غمگین" و "ذوقی" و "بینوا" و " گلشن" و " دهقان سامانی" و " فرصت شیرازی" در آن حضور داشته اند. طرب به سبک های مختلفی مانند عراقی و خراسانی شعرسروده است. وی در نهضت مشروطیت ایران عامل موثرنبود اما بی اثر هم نبود . در تهران با سید جمال واعظ اصفهانی و میرزا نصراله ملک المتکلمین ارتباط و همکاری داشت و در اصفهان با حاج آقا نوراله مسجد شاهی از سران مشروطه اصفهان همکاری می کرد و در بحران انقلاب مشروطه قصاید غرا ساخته و در تلگرافخانه و مجامع عمومی دیگر می خوانده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دیوان طرب و برگزیده دیوان سه شاعر اصفهانی ؛ دو جلدی

  • ناشر: فروغی
  • کد کتاب: 101439 - 104/1
  • موجودی: در انبار
  • 8,500,000ریال
  • 7,400,000ریال

برچسب ها: ملک‌ الشعراء محمد حسین‌ عنقا‌, ملک‌ الادبا‌ء محیی‌ الدین‌ محمد سها‌, محمد نصیر ابوالقا‌سم‌ طرب‌, جلال الدین همایی, شعر عرفانی, شعر فارسی, تاریخ ادبیات ایران, کتب نفیس, کتاب های نایاب, کتاب دیوان طرب و برگزیده دیوان سه شاعر اصفهانی ؛ دو جلدی

google-site-verification: google3f7c2c2bf3754fb6.html