منو
سبد خرید

دیوان صائب بخط میرزا صائب

دیوان صائب بخط میرزا صائب
دیوان صائب بخط میرزا صائب
دیوان صائب بخط میرزا صائب
درحال حاضر موجود نمی باشد
دیوان صائب بخط میرزا صائب
دیوان صائب بخط میرزا صائب
دیوان صائب بخط میرزا صائب
دیوان صائب بخط میرزا صائب
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 108001 - 102/7
  • وزن: 2.00kg
  • UPC: 500
0 ریال

دیوان صائب بخط میرزا صائب

نویسنده: صائب تبریزی
ناشر: کراچی پاکستان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1020
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1971 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : صفحات درحد نو؛نقش تاج بر روی جلد مخدوش شده است ؛ نقش تاج فقط در صفحه آخر


مروری بر کتاب

با حواشی و تصحیح به خط خود آن استاد

شعر و کلام منظوم همواره در بین ملل جهان یکی از نمادهای فرهنگی هویت ملی به حساب می­ آید. این مشخصه فرهنگی از وجوه ممیزه هویت ایرانی هم است. زیرا توجه به شعر و ادب به میزانی که در ایران وجود داشته و باعث آفرینش دهها و بلکه صدها شاهکار ادبی شده است درتمدنهای همجوار کمتر دیده می شود. عوامل متعددی در شکوفایی شعر وادب ایران دخیل بوده است که بررسی آن مجال دیگری می خواهد. شکل گیری صفویه و رسمیت تشیع در این دوره را بایستی دومین حادثه مهم در تاریخ و هویت ایرانی بعد از ورود اسلام به حساب آورد که توانست سرنوشت ایران را مستقل از دنیای مجاورش رقم زند.

در دوره صفویه ادبیات هم دچار تحولی مهم شد و با رسمیت تشیع، مرثیه سرایی اهل بیت(ع) به ویژه بعد ازسروده شدن ترکیب بند محتشم کاشانی گسترش فراوانی یافت. شعر فارسی هم در این دوره شاهد سبک جدیدی در خود شد که از آن به سبک هندی یا اصفهانی یاد می­ شود. با انتقال پایتخت صفویه از تبریز به قزوین و سپس به اصفهان موجب شد این شهر به کانون شعر وادب ایران تبدیل شود.

بامهاجرت تعداد زیادی از تبریزیان که در منابع  به تبارزه شهرت یافتند تعدادی از ادبا و شعرا در این خاندانهای تبریزی پرورش یافتند که سرآمد ترین آنها صائب تبریزی است. گرچه وی در اصفهان نشو نما یافته است لیکن همواره به تبریزی بودن خود تاکید داشت. میرزا محسن تأثیر تبریزی از این دسته شاعران بعد از صائب  است.

صائب در غزل سرایی سرآمد روزگار خود بوده است و تک بیت های ناب وی اغلب به ضرب المثل های رایج در فارسی تبدیل شده است. وی همچنین به آذری شیرین غزلیاتی هم سروده است، در قصیده سرایی هم دست توانایی داشته، در مدح مولای متقیان امیر مومنان علی (ع) قصاید متعددی دارد که عشق و اردات وی به خاندان نبی اسلام را ترسیم می کند.

صائب تبریزی، شاعر اوایل قرن یادهم هجری است. وی را شاعر چشمه آئینه ها و باغ های پر گل می دانند. او که آفریننده دردها و شادی ها بود، یک سراینده زیبا پسند و سوخته دل محسوب می گردد.

در یک کلام می توان او را از اختران ادبیات ایران دانست. صائب در زمان صفویان زندگی می کرد، و با شاهان آن سلسله محشور و مأنوس بوده است. صائب تبریزی درشعر و شاعری آن قدرتبحر داشت که ملک الشعرای عصر رستاخیز هنر ایران گردید .

صائب که درشعر و سخن خود به شور و شیدایی مولانا ، به شیوایی و روانی سعدی ، به فخامت و استواری کلام حافظ دلبسته بود و درشعر خود به مجموعه اینها نظر داشت و توانسته بود در کارهای خود نشان دهد که می تواند در خط ویژه هریک از این سه گوینده بزرگ گام های استواری بردارد ، او دست شعررا گرفت وبه آسمان برد .

صائب کسی به رتبه شعرم نمی رسد
دست سخن گرفتم و برآسمان شدم ...

طاقت کجاست روی عرقناک دیده را؟
آرام نیست کشتی طوفان رسیده را

بی حسن نیست خلوت آیینه‌مشربان
معشوق در کنار بود پاک دیده را

یاد بهشت، حلقه‌ی بیرون در بود
در تنگنای گوشه‌ی دل آرمیده را

ما را مبر به باغ که از سیر لاله‌زار
یک داغ صد هزار شود داغدیده را

با قد خم ز عمر اقامت طمع مدار
در آتش است نعل، کمان کشیده را 

زندان جان پاک بود تنگنای جسم
در خم قرار نیست شراب رسیده را...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات