كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
دیوان سلمان ساوجی

دیوان سلمان ساوجی

نویسنده: سلمان ساوجی
به اهتمام : تقی تفضلی - منصور شفق
ناشر: صفی علیشاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 659
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1336 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی ~ درحد نو

 

مروری بر کتاب

خواجه جمال الدین سلمان ابن خواجه علاءالدین محمد مشهور به سلمان ساوجی در دهه اول قرن هشتم هجری در ساوه متولد شد. وی ابتدا در خدمت خواجه غیاث الدین محمد و سلطان ابوسعید بهادر خان بوده و پس ازبر هم خوردن اساس سلطنت ایلخانان واقعی به خدمت امرای جلایر پیوست.

دلشاد خاتون همسر شیخ حسن بزرگ نسبت به سلمان کمال توجه و محبت را داشت و تربیت فرزندش سلطان اویس را به او واگذار کرد. وی در اواخر عمر منزوی شد و به زادگاه خود بازگشت و در همانجا در سال ۷۷۸ هجری قمری دار فانی را وداع گفت. از وی علاوه بر دیوان قصاید و غزلیات و مقطعات ، دو مثنوی به نام "جمشید و خورشید" و "فراقنامه" به جای مانده است.

ملک الشعرا خواجه جمال الدین سلمان، معروف به سلمان ساوجی یکی ازبزرگترین شاعران وسخنوران قرن هشتم هجری است . او درسال 709ه . ق درشهر ساوه دیده به جهان گشود وپس از هفتاد سال عمر پرفراز ونشیب، درسال 778 ه . ق درهمان شهر روی درنقاب خاک کشید .

سلمان ساوجی درردیف قصیده سرایان طراز اول ادب پارسی و آخرین قصیده سرای بزرگ قبل ازدوره بازگشتبه شمارمیآید و درغزل نیز ازجایگاهی رفیع برخوردار است .

دیوان اشعار سلمان، مملو از صنایع مختلف بدیعی و بیانی است . این شاعر توانا و دربه کارگیری هرکدام ازاین صنایع، نهایت مهارت و چیرهدستی را از خود نشان داده است . وی شاعری است تصویرآفرین و صنعت پرداز که از رهگذر به کارگیری آرایه های ادبی درکلام، موفق به خلق تصاویری زیبا و زنده درشعر شده است .

آسمان از جبهه اکلیل مرصع برگرفت 
ترک گردون، اندرین ماتم کلاه را از سرگرفت 

زهره همچون خنگ، گیسوهای مشکین بازکرد 
پس به ناخن، چهره بخراشید و زاری درگرفت 

آسمانش تخته تابوت از مینا بساخت 
آفتابش پایه صندوق درگوهر گرفت 

فرش سلطان چون بگسترد آسمان درعرش نعش 
حامل عرش اندر آمد، نعش سلطان برگرفت.

فهرست

غزلیات
قصاید
ترجیعات 
رباعیات

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دیوان سلمان ساوجی

  • ناشر: صفی علیشاه
  • کد کتاب: 113150 - 104/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: سلمان ساوجی, تقی تفضلی, منصور شفق, شعر فارسی, تاریخ ادبیات ایران, کتاب دیوان سلمان ساوجی