کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
دیوان حزین لاهیجی

دیوان حزین لاهیجی

نویسنده : حزین لاهیجی
به کوشش : بیژن ترقی
ناشر: خیام
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 612
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1350 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

کتاب حاضر که به همت بیژن ترقی تدوین شده است، مشتمل بر تاریخ و سفرنامه حزین و دیوان اشعار وی می باشد. علاوه بر اهمیت تاریخی و نثر فصیح تاریخچه حزین، شاعر در این کتاب شرح احوال کاملی از خویش ارائه کرده است که کمتر مورد مشابهی در ادبیات فارسی دارد. نکته قابل توجه در تدوین اشعار دیوان پیش رو حذف ابیات سست و پیچیده به انتخاب مصحح حذف می باشد. متنوی های موجود در این دیوان اشعار عبارتند از: صفیر دل، چمن و انجمن، خرابات، دیباچه مطمح الانظار، فرهنگ نامه، تذکره العاشقین. قصائد، غزلیات، رباعیات و مقطعات دیگر بخش های تشکیل دهنده دیوان حاضر هستند.

شیخ محمدعلی متخلص به"حزین"لاهیجی یا اصفهانی از اعاظم شاعران ونویسندگان سبک هندی در قرن دوازدهم می باشدوی از اعقاب"شیخ زاهدگیلانی"است.اجدادش درلاهیجان سکونت داشتندو پدرش از آن دیاربه اصفهان رفت ومحمدعلی به سال 1103 ه.در آنجا ولادت یافت.درحمله ی افغانان به اصفهان وی شهرهای مختلف ایران وحجاز ویمن را زیرپاگذاشت وسرانجام در هندوستان وشهردهلی رحل اقامت افکنداما به سبب بدی آب وهوا به"بنارس"رفته وسرانجام پس از 19 سال اقامت درآنجا به سال 1180 یا 1181 ه.درهمانجا زندگی را بدرود حیات گفت. او از نوادگان شیخ زاهد گیلانی است. از استادان حزین می‌توان به امیر سید حسین طالقانی اشاره کرد.

او از آخرین شاعران بزرگ سبک هندی بود. از آثار او می‌توان به تذکره شعرا، دیوان اشعار، صفیر دل و حدیقه ثانی در برابر حدیقه سنایی و تذکارات العاشقین در برابر لیلی و مجنون اشاره کرد. تذکره حزین لاهیجی با سبکی ساده و پخته به نگارش درآمده‌است.حزین در کتاب تاریخ خود وضعیت اصفهان در زمان حمله افغان را شرح می‌دهد.

ای وای براسیری،کز یادرفته باشد
در دام مانده صیدی،صیادرفته باشد
از آه دردناکی،سازم خبردلت را
روزی که کوه صبرم،بر باد رفته باشد
آه از دمی که تنها،با داغ او چولاله
در خون نشسته و او،چون باد رفته باشد
خونش به تیغ حسرت،یا رب حلال بادا
صیدی که از کمندت،آزادرفته باشد
رحم است بر اسیری،کز گرد دام زلفت
با صد امیدواری،ناشادرفته باشد
شادم که از رقیبان،دامن کشان گذشتی
گو مشت خاک ما هم،بر باد رفته باشد
پر شور از "حزین"است،امروز کوه وصحرا
مجنون گذشته باشد،فرهادرفته باشد

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دیوان حزین لاهیجی

  • ناشر: خیام
  • کد کتاب: 105648 - 111/5
  • موجودی: در انبار
  • 1,850,000ریال

برچسب ها: حزین لاهیجی, بیژن ترقی, شعر فارسی, تاریخ ادبیات ایران, کتاب دیوان حزین لاهیجی