دیوان حافظ شیرازی به همراه سخنان گران سنگ حضرت آیت الله خامنه ای رهبر دانشمند انقلاب درباره حافظ

دیوان حافظ شیرازی

نویسنده: خواجه حافظ شیرازی
خطاط :  غلام علی محبی نژاد

ناشر: جمهوری
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 432
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1378 ~ 1373- دوره چاپ: 4 ~ 1

کیفیت : عالی ~ درحد نو

 

 

مروری بر کتاب

بهمراه سخنان گران سنگ حضرت آیت الله خامنه ای رهبر دانشمند انقلاب درباره حافظ

فهرست کامل عروضی دیوان حافظ

بسم الله الرحمن الرحیم
  
الحمدالله و الصلوة علی رسول الله و علی آله الطاهرین المعصومین
  
به حسن خلق و وفا کس به یار ما نرسد
تو را در این سخن انکار کار ما نرسد
  
اگر چه حسن فروشان به جلوه آمده اند
کسی به حسن و ملاحت به یار ما نرسد
  
به حق صحبت دیرین که هیچ محرم راز
به یار یک جهت حق گزار ما نرسد
  
هزار نفش برآمد ز کلک صنع و یکی
به دلپذیری نقش نگار ما نرسد
  
هزار نقد به بازار کائنات آرند
یکی به سکه صاحب عیار ما نرسد
  
دریغ قافله عمر کانچنان رفتند
که گردشان به هوای دیار ما نرسد
  
بسوخت حافظ و ترسم که شرح قصه او
به سمع پادشه کامکار ما نرسد
  
بهترین فاتحه سخن، در بزرگداشت این عزیز همیشگی ملت ایران و گوهر یگانه فرهنگ فارسی، سخنی از خود او بود که این غزل به عنوان ابراز ارادتی به خواجه شیراز، بزرگ شاعر تمامی قرون و اعصار، در حضور شما عزیزان برادران و خواهران و میهمانان گرامی خوانده شد. 

  • درخشانترین ستاره ی فرهنگ فارسی

بدون شک حافظ درخشانترین ستاره فرهنگ فارسی است: در طول این چند قرن تا امروز هیچ شاعری به قدر حافظ در اعماق و زوایای ذهن و دل ملت ما نفوذ نکرده است. 
  
او شاعر تمامی قرن هاست و همه قشرها از عرفای مجذوب جلوه های الهی تا ادیبان و شاعران خوش ذوق، تا رندان بی سر و پا و تا مردم معمولی هرکدام درحافظ، سخن دل خود را یافته اند و به زبان اوشرح وصف حال خود راسروده اند شاعری که دیوان او تا امروز هم پر نشرترین و پر فروش ترین کتاب بعد از قرآن است و دیوان او در همه جای این کشور و در بسیاری از خانه های یا بیشتر خانه ها با قداست و حرمت در کنار کتاب الهی گذاشته می شود. 
  
شاعری که لفظ و معنا و قالب و محتوا را با هم به اوج رسانده است و در هر مقوله ای زبده ترین و موجزترین و شیرین ترین گفته را دارد. 

  • حافظ؛ همچنان ناشناخته

البته در جامعه ما و در بیرون از کشور ما درباره حافظ سخن ها گفته اند و قلم ها زده اند و به ده ها زبان دیوان او را برگردانده اند، صدها کتاب در شرح حال او یا دیوان شعرش نوشته اند، اما همچنان حافظ ناشناخته مانده است. 
  
این را اعتراف می کنیم و بر اساس این اعتراف باید حرکت کنیم و این کنگره بزرگترین هنرش انشاءالله این خواهد بود که این حرکت گامی به جلو باشد. 
در این کنگره اساتید بزرگ، شعرا، ادبا و صاحب فضیلتان و افراد صاحب نظر به حمدالله بسیارند. باید بگویند و بسرایند و بنویسند و پس از این جلسه هم باید این حرکت ادامه پیدا کند. 

  • شعر حافظ مستفاد از قرآن است

ما حافظ را فقط به عنوان یک حادثه تاریخی ارج نمی نهیم، بلکه حافظ همچنین حامل یک پیام و یک فرهنگ است. 
  
دو خصوصیت وجود دارد که ما را وا می دارد از حافظ تجلیل کنیم و یاد او را زنده نگاه داریم، اول زبان فاخر او که همچنان بر قله زبان و شعرفارسی ایستاده است و ما این زبان را باید ارج بنهیم و از آن معراجی بسازیم به سوی زبان پاک، پیراسته، کامل و والا، چیزی که امروز از آن محرومیم. 
  
دوم، معارف حافظ که خود او تاکید می کند که از نکات قرآنی استفاده کرده است. قرآن درس همیشگی زندگی انسان است و شعر حافظ مستفاد از قرآن می باشد. 
  
حافظ خود اعتراف دارد که نکات قرآنی را آموخته و زبان خودش را به آنها گشوده است. پس محتوای شعر حافظ آنجا که از جنبه بیانی محض خارج می شود و قدم در وادی بیان معارف و اخلاقیات می گذارد یک گنجینه و ذخیره برای ملت ما و ملت های دیگر و نسل های آینده است. چرا که معارف والای انسانی مرز نمی شناسد. از این روز بزرگداشت حافظ، بزرگداشت فرهنگ قرآنی و اسلامی و ایرانی است و نیز بزرگداشت آن اندیشه های نابی است که در این دیوان کوچک گردآوری شده و به بهترین و شیواترین زبان، بیان گردیده است. 
  
من مایل بودم که امروز حداقل بتوانم بحثی مورد قبول در این مجمع داشته باشم. ارادت به حافظ و احساس مسوولیت در مقابل پیام حافظ و جهان بینی و زبان او مرا به شرکت در این اجتماع و همکاری با شما وا می دارد. اما وقت محدود و گرفتاری ها به من اجازه نمی دهد، آنچنان که دلخواه یک دوستدار حافظ است درباره او سخن بگویم، در استعجال با استمداد از حافظه و حافظ مطالبی را آماده کرده ام که عرض می کنم. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دیوان حافظ شیرازی به همراه سخنان گران سنگ حضرت آیت الله خامنه ای رهبر دانشمند انقلاب درباره حافظ

  • ناشر: جمهوری
  • کد کتاب: 97598 - 55/3
  • موجودی: در انبار
  • 350,000ریال
  • 200,000ریال

برچسب ها: خواجه حافظ شیرازی, غلام علی محبی نژاد, شعر فارسی, حافظ, اشعار عرفانی, کتاب دیوان حافظ شیرازی ؛ بهمراه سخنان گران سنگ حضرت آیت الله خامنه ای رهبر دانشمند انقلاب درباره حافظ