کتاب دیوان امام (ره) فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب شعر انتشارات موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی

دیوان امام (ره)

نویسنده: امام خمینی
ناشر: موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 340
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1379 ~ 1372 - دوره چاپ: 32


مروری بر کتاب

مجموعه اشعار امام خمینی (ره)

حضرت امام از آغاز جوانى تا پایان عمر گاهگاهى شعر مى‏ سرودند و نمونه ‏هایى از آن در کتابها آمده و یا در حافظه‏ ها هست و بخشى از آنها پس از رحلت‏ حضرت امام به صورتهاى گوناگون چاپ شد.مجموعه اشعار ایشان دیوانى نسبتا بزرگ را تشکیل مى‏ دهد ولى قسمت هایى از آن مفقود شده. این بیت از یکى از غزلهاى امام است.


من در هواى دوست گذشتم زجان خویش

دل از وطن بریدم و از خاندان خویش

که در آغاز جوانى سروده ولى همواره مضمون آن در آن حضرت تجسم داشت، در پانزده خرداد، در تبعید به ترکیه، در هجرت به کویت و پاریس با آن شرایط خاص، در راجعت‏به ایران در آن وضع حاد، در ایام حملات هوایى و نرفتن به سنگر به خاطر مصالح اسلام و . . .این مجموعه شامل 150 غزل، 118 رباعی، 35 شعر غزل‌گونه، قطعه و چند شعر پراکنده، 3 قصیده، 2 مسمط و یک ترجیع‌بند است.

در بخشی از مقدمه "دیوان امام (ره) " آمده است: "چنان‌که می‌دانیم، در دوران حیات پر برکت امام‌خمینی(ره) از آثار منظوم ایشان، جز قطعاتی پراکنده منتشر نگردید.پس از ارتحال آن بزرگوار، انتشار نخستین غزل ایشان ذوقی در شاعران و سرایندگان و ارادتمندان آن مراد و پیر برانگیخت تا به اقتفا و استقبال و تضمین سروده‌های ایشان بپردازند.

اگر محققی در گرد‌آوری و احصای آثاری که به پیروی از اولین غزل منتشر شده ایشان سروده شده اهتمام ورزد، آنگاه پدیدار می‌گردد که تنها همین یک غزل چه تاثیری در ذهن‌ها و اندیشه‌ها داشته است.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دیوان امام (ره)

  • 210,000ریال
  • 100,000ریال

برچسب ها: امام خمینی, شعر عرفانی, شعر فارسی, کتاب دیوان امام (ره)