كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
دیوان اشعار صفائی جندقی

دیوان اشعار صفائی جندقی

نویسنده: میرزا احمد صفایی جندقی , سیدعلی آل داود
ناشر: آفرینش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 430
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : نو
 

مروری بر کتاب 

دیوان اشعار صفایی جندقی سروده میرزا احمد صفایی جندقی به کوشش سید علی آل‌داود تصحیح و توسط کتابخانه مجلس شورای اسلامی به چاپ رسیده است.احمد صفایی جندقی از شاعران غزل‌سرا و قطعه‌پرداز دوره قاجار است که از او دیوان اشعار مفصلی برجای مانده است، صفایی فرزند دوم یغمای جندقی است و به سبب اعتقاد راسخ مذهبی از سوی پدرش به عنوان متولی موقوفات او معین شده است. میرزا احمد صفایی (1236-1314ق) ازشاعران دوره قاجار،در زمینه های مختلف طبع آزمایی کرده است.

دیوان او مشتمل بر اشعار گوناگون در قالب های مختلف است. نسخه های خطی دیوان اشعار وی متعدد است و مصحّح در وقت تصحیح و تدوین آن به تعدادی از نسخه ها دسترسی داشته است. دیوان اشعار کنونی صفایی بجز مقدّمه مصحح،مشتمل‌براین‌بخشهاست.غزلیات،مراثی،نوحه‌ها،قطعات، رباعیات،رباعیات‌انابیه،انابت‌نامه‌وترجیع‌بند.هرچنداین‌کتاب،بخش عمده آثار صفایی را در بر می گیرد،لیکن مصحّح ،بخش های نسخ خطی صفایی از جمله قطعات ماده تاریخ را که در هجو صفایی مخالفان خود سروده شایسته درج در این مجموعه ندید،لیکن بخش های مراثی، نوحه ها و رباعیات وانابت نامه کامل است.

نسخه های مرثیه (چاپ1315ق)امروزه بکلی نایاب و حکم نسخه خطی را دارد.مصحح پس از تفحص بسیار ،یک نسخه آن رادر مخزن کتاب های چاپ سنگی کتابخانه مجلس به دست آورد ، و از آن در مقابله اثر حاضر بهره برد.صفایی از شاعران پر سخن و هنر اصلی او در مرثیه‌سرایی، نوحه‌سرایی و قطعه‌پردازی است با اینکه بیش از 500 غزل سروده لیکن مراثی او اهمیت بیشتر دارد

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

دیوان اشعار صفائی جندقی

  • ناشر: آفرینش
  • کد کتاب: 69795 - 104/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: میرزا احمد صفایی جندقی, سیدعلی آل داود, شعر فارسی, تاریخ ادبیات ایران, کتاب دیوان اشعار صفائی جندقی